Dlaczego warto być aktywnym fizycznie w starszym wieku?

Od niedawna piramida zdrowego żywienia zaproponowana przez Instytut Żywności i Żywienia opiera się na nowych solidnych fundamentach – jej podstawę od kilku lat stanowi regularna aktywność fizyczna. Zmiana ta podkreśla, że umiarkowany wysiłek fizyczny jest równie ważny, jak dieta w zachowaniu zdrowia naszego organizmu. Regularne ćwiczenia nie dotyczą jedynie osób młodych i zdrowych – lista korzyści z umiarkowanej aktywności w starszym wieku jest imponująca! Pamiętajmy, aby typ i intensywność wysiłku był dostosowany do naszych możliwości i stanu zdrowia.

Redukcja masy ciała

Atrakcyjny wygląd, lepsze samopoczucie, a przede wszystkim… zdrowie! Już kilkadziesiąt lat temu otyłość została przez Światową Organizację Zdrowia uznana za chorobę i wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD). Ponadto, nadmierna masa ciała przyczynia się do rozwoju wielu innych schorzeń, a jej redukcja jest podstawą leczenia w takich chorobach jak cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa stawów czy schorzenia kardiologiczne.

Dłuższe życie

Badania przeprowadzone w ramach projektu duńskich naukowców The Copenhagen City Heart Study udowodniły, że regularne uprawianie sportu może (w zależności od wybranej dyscypliny) przedłużyć życie od 3 do nawet 10 lat! Co ciekawe, najwięcej korzyści przynoszą tenis i badminton. Oprócz bezwzględnej długości życia, aktywność fizyczna przedłuża też liczbę lat przeżytych w zdrowiu. Badania wykazały, że wprowadzenie regularnych ćwiczeń przynosi poprawę stanu zdrowia nawet u osób, dotychczas prowadzących siedzący tryb życia.

Mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Nieprawidłowa dieta, otyłość i brak ruchu to jedne z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Aktywność fizyczna nie tylko pozwala zapobiegać tym chorobom, ale jest też podstawą rehabilitacji u osób już chorujących. Przeprowadzone w Sztokholmie badania naukowe wykazały, że w grupie pacjentów regularnie podejmujących aktywność fizyczną śmiertelność w pierwszym roku po zawale była niższa o 71 proc. w porównaniu ze stale nieaktywnymi pacjentami. Najnowsze badania wykazują, że nawet ci pacjenci, którzy przed zawałem nie ćwiczyli regularnie, mogą obniżyć swoje ryzyko zgonu, podejmując aktywność fizyczną!

Mniejsze ryzyko nowotworów

Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko zachorowania na najczęstsze nowotwory dotykające pacjentów w Europie, takie jak rak prostaty, piersi, płuca oraz jelita grubego. Niektóre źródła podają, że zapadalność na nowotwory piersi wśród kobiet aktywnych fizycznie jest aż o 25% niższa niż w przypadku prowadzących siedzący tryb życia. Co ciekawe, aktywność ruchowa wywiera większy wpływ u kobiet po menopauzie niż u kobiet młodszych.

Co jeszcze warto zrobić?

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem profilaktyki wielu chorób, pamiętajmy jednak, że nie zastąpi regularnych wizyt u lekarza i badań profilaktycznych. Nawet u osób aktywnych warto po 50 roku życia przeprowadzać regularne pomiary ciśnienia krwi oraz podstawowe badania laboratoryjne. Kobiety w wieku 50-69 lat powinny co 2 lata wykonywać badanie mammograficzne w celu wykluczenia zmian nowotworowych gruczołu piersiowego.

U mężczyzn po 50 roku życia wskazana jest coroczna kontrola urologiczna, która pozwala na wczesne wykrycie nowotworów gruczołu krokowego. Ponadto, pozwala ona zdiagnozować także łagodny rozrost gruczołu krokowego. Szybkie wprowadzenie leczenia (np. fitoterapia za pomocą wyciągu z boczni piłkowanej) pozwala zapobiegać rozwojowi uciążliwych dolegliwości. Ekstrakt ten jest środkiem łagodzącym dokuczliwe objawy powiększającej się prostaty. Wyciąg z boczni piłkowanej możemy znaleźć w preparatach dostępnych na rynku jak choćby w popularnym Prostamol UNO.

Bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym na zdrowie, jest także dieta. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu. Bardzo istotne jest, aby jadłospis był odpowiednio zbilansowany i dostarczał optymalne ilości składników odżywczych i mikroelementów.

Artykuł zewnętrzny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ