Domowe centrum rozrywki 4K

Spędzanie czasu w domu przed telewizorem jeszcze jakiś czas temu miało świadczyć o braku zainteresowań czy niechęci do spotykania się ze znajomymi. Razem w rewolucją technologiczną, jaką przeszły domowe odbiorniki telewizyjne, zmieniło się też nastawienie do obecności tego urządzenia w salonie. Dzisiaj dobrej jakości telewizor pozwala, owszem, cieszyć się ulubionym rodzajem materiałów wizualnych w pojedynkę. Z drugiej strony jednak umożliwiają wspólne oglądanie ulubionych seriali czy finałowych rozgrywek sportowych. Zanim zaprosisz znajomych na seans zastanówmy się, czy warto inwestować w telewizor w jakości Ultra HD?

4K, Ultra HD – co to właściwie znaczy?

W dużym skrócie: Ultra HD, potocznie nazywany 4K, to rozdzielczość, która najlepiej oddaje szczegóły emitowanego obrazu. Standard Ultra High Definition to ponad 8 milionów pikseli w matrycy, powierzchnia emitująca obraz ma kilkukrotnie więcej punktów wizualnych, niż starsze HD Ready czy Full HD. Określenie 4K odnosi się do ponad 4 milionów pikseli umieszczonych w perspektywie horyzontalnej na matrycy.

Porównaj ceny telewizorów w Neo24.

Czy Ultra HD w ogóle się opłaca?

Kiedy telewizory o takich wymiarach ekranu debiutowały, ich cena rzeczywiście mogła odstraszać potencjalnych użytkowników.  Z czasem jednak ceny te spadły i dzisiaj telewizor Ultra HD, który pozwalałby w pełni komfortowo cieszyć się wysokiej jakości obrazem, kupić możemy już za 2000 złotych. Im większa przekątna ekranu oraz ilość dodatków podnoszących standard, tym droższe będzie urządzenie. Ceny telewizorów Full HD i tańszych egzemplarzy 4K są podobne, a matryca Full HD gwarantuje znacznie lepszą jakość obrazu.

Zobacz telewizory Ultra HD w Neo24.

Telewizor 4K do filmu czy do meczu?

Wysoka jakość obrazu w przypadku telewizorów Ultra HD pozwala na skupienie wzroku na detalu. W przypadku filmów kinowych nie ma to większego znaczenia, ponieważ nadal są one realizowane w sposób umożliwiający odtwarzanie na ekranie kinowym. Czym innym są seriale, które przeznaczone są do oglądania w domowych warunkach – świetnym kontrprzykładem może być odcinek jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich czasów, „Gry o Tron”: jedna z najważniejszych bitw sezonu została, jak tłumaczą twórcy, została zrealizowana w standardzie kinowym, przez co na ekranach laptopów czy niższej jakości telewizorów, większość detali była niewidoczna. Ultra HD zmienia również standard oglądania finałów ligi piłki nożnej – piłka wreszcie jest świetnie widocznym punktem, którego nie musimy szukać sugerując się kierunkiem poruszania zawodników.

Jak prawidłowo ustawić telewizor Ultra HD?

Żeby móc w pełni cieszyć się świetną jakością obrazu ważne jest, by telewizor znajdował się w odpowiedniej odległości od oczu. Jak to policzyć? W przypadku matrycy 4K należy pomnożyć przekątną ekranu razy 3. W ten sposób uzyskamy optymalną odległość, jaka powinna dzielić kanapę i telewizor.

Przykładowo: dla telewizora o przekątnej 55 cali optymalną odległością będzie 55×3 czyli 165 centymetrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ