Ekologiczna żywność

Oferta producentów żywności nie ogranicza się do produkowanego masowo asortymentu – alternatywą jest żywność ekologiczna, która często jest uznawana za synonim zdrowego jedzenia. Czy słusznie? Co wyróżnia eko żywność? Jak rozpoznać produkty eko w sklepach internetowych i supermarketach?

Jakie cechy mają produkty ekologiczne?

Definicja żywności ekologicznej może brzmieć następująco: to produkty spożywcze wyprodukowane bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów. W rezultacie ekologiczne jedzenie jest praktycznie pozbawione niepożądanych zanieczyszczeń chemicznych, np. pozostałości środków owado– czy grzybobójczych, które mogą negatywnie wpływać choćby na układ hormonalny człowieka.

Wymogi stawiane eko żywności sprawiają, że nie jest ona produkowana przez każde gospodarstwo rolne. Aby gospodarstwo mogło zostać uznane za ekologiczne, musi ono spełnić rygorystyczne wymogi – chronić zasoby naturalne, dbać o bioróżnorodność i stosować metody produkcji, które nie będą negatywnie oddziaływać na środowisko.

Żywności ekologicznej nie sposób pomylić z żywnością pochodzącą z masowej produkcji, a to z uwagi na wymóg jej oznaczania. Przykład? Na opakowaniu – poza m.in. wykazem pochodzenia surowców i datą przydatności do spożycia – musi znaleźć się też graficzne oznaczenie, tj. biały liść na zielonym tle (euroliść). Dla konsumentów to duże ułatwienie – takie oznaczenie ułatwia wybór produktów.

Ekologiczne warianty produktów: Co znajdziesz w ofercie producentów?

Oferta producentów żywności ekologicznej powiększa się każdego roku. Dzięki temu w sklepach zarówno internetowych, jak i stacjonarnych liczba dostępnych produktów jest na tyle duża, że nie stanowią one już jedynie dodatku do żywności konwencjonalnej – z powodzeniem mogą ją zastąpić w kuchni i stanowić bazę do przygotowania zróżnicowanych, prawidłowo zbilansowanych posiłków. Wśród produktów eko wyróżnić można:

  • makarony, mąki i kasze – są one wytwarzane z plonów ekologicznych upraw i produkowane w zakładach stosujących procedury zgodne z przepisami dotyczącymi żywności eko;
  • bakalie i orzechy – ekologiczne bakalie i orzechy są sprowadzane głównie z ekologicznych upraw zlokalizowanych zarówno na terenie Unii, jak i w krajach spoza Wspólnoty;
  • oleje i oliwy – to wyroby wysokiej jakości pochodzące często z pierwszego tłoczenia (na zimno), o wyjątkowych walorach smakowych;
  • przyprawy – również najpopularniejsze przyprawy dodawane do potraw mogą pochodzić z upraw ekologicznych;
  • słodycze – powstające z wysokiej jakości składników eko słodycze to produkty nie tylko dla osób, którym zależy na dobru środowiska naturalnego, ale też dla tych, które chcą zadbać o zdrowe odżywianie,
  • żywność dla dzieci – żywność ekologiczna powstaje też z myślą o najmłodszych konsumentach;
  • produkty wegańskie – w kategorii „żywność ekologiczna” bez trudu można znaleźć produkty przeznaczone dla wegan;
  • owoce i warzywa – gospodarstwa ekologiczne to dostawcy świeżych owoców i warzyw, które są produkowane tradycyjnymi metodami;
  • soki – soki wyciskane z warzyw pochodzących z ekologicznych upraw nie tylko gaszą pragnienie, ale są też źródłem cennych witamin i mikroelementów.

Czy żywność ekologiczna jest równoznaczna z zdrową?

Jednym z powodów rosnącego zainteresowania eko żywnością jest przekonanie, że jest ona zdrowsza niż „zwykła” żywność wytwarzana na skalę przemysłową. Czy ekologiczne produkty spożywcze rzeczywiście są zdrowe? Odpowiedź wcale nie jest oczywista – uwzględnić trzeba kilka kwestii. Co ciekawe, eko żywność rzeczywiście jest wolna od zanieczyszczeń pozostałościami agrochemii, np. wspomnianych już pestycydów. To duży atut, który ma szczególne znaczenie dla świadomych konsumentów. Ale jest też druga strona medalu.

Tylko niektóre produkty ekologiczne – co potwierdzają przeprowadzone badania – mają wyższą zawartość substancji o właściwościach przeciwutleniających i substancji odżywczych. Nie oznacza to jednak, że ekologiczne produkty spożywcze to wyłącznie chwyt marketingowy. Ponieważ producenci są systematycznie kontrolowani, przywiązują dużą wagę do jakości na każdym etapie produkcji. Przecenić nie można też faktu, że ekologiczne gospodarstwa i zakłady przetwórcze to biznes odpowiedzialny społecznie.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego żywność ekologiczna cieszy się dużym uznaniem wśród konsumentów – mowa o smaku. Mimo że producenci eko żywności mają do dyspozycji niewielki wybór dodatków poprawiających smak i zapach, to efekt jest taki, jakiego oczekują kupujący – eko produkty często smakują lepiej niż te „zwykłe”. To (w połączeniu ze świadomością, że produkcja eko jest ściśle kontrolowana) powoduje, że żywność eko trafia na stoły coraz szerszej grupy nabywców.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ