Jak i gdzie trenować?

Obecnie mamy coraz większą świadomość istoty zdrowego odżywiania i uprawiania aktywności fizycznej. Wiele osób decyduje się na łączenie zbilansowanego menu z uprawianiem sportu. Czasami jednak początkujący nie do końca wiedzą jakie ćwiczenia są dla nich odpowiednie i czy jedynym miejscem na odbycie solidnego treningu jest siłownia?

Trening siłowy i cardio – charakterystyka

Wyróżniamy dwa rodzaje treningu: cardio i siłowy. Każdy z nich inaczej wpływa na kształtowanie ciała i spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia cardio, to trening wzmacniający serce. Regularne uprawianie aktywności cardio wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Trening wytrzymałościowy pomaga spalić zbędne kilogramy, bo podczas długotrwałego wysiłku, energia jest czerpana właśnie ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Do najpopularniejszych sportów cardio zalicza się m.in. bieganie, pływanie, jazdę na rolkach, na rowerze i na nartach. Trening siłowy również pomaga spalić kalorie i nie służy jedynie do budowania tkanki mięśniowej. Daje on szybsze rezultaty  w odchudzaniu niż ćwiczenia cardio. Najlepiej jest połączyć oba rodzaje treningu, wówczas spalanie tłuszczu jest niezwykle efektywne. 

Z czego powinien składać się trening?

Pierwszym elementem jest rozgrzewka, która powinna trwać około 5-7 minut. Najlepiej rozruszać się na bieżni, albo na orbitreku. Jeśli mamy w planie trening siłowy, powinniśmy rozpocząć od ćwiczeń przeznaczonych dla największych partii mięśniowych: pleców, nóg i klatki piersiowej – przysiady z obciążeniem, wyciskanie sztangi, podciąganie czy pąpki. Następnie należy wykonać ćwiczenia mniejszych mięśni: rąk, pośladków – wyciskanie przy pomocy hantli, ćwiczenia łydek, wymachy nóg. Po zakończeniu treningu siłowego trzeba pamiętać o ćwiczeniach schładzających np. truchcie na bieżni i rozciąganiu. Jeśli chcemy wykonać jedynie trening cardio, najlepiej jeśli będzie on złożony z ćwiczeń interwałowych – biegania, pedałowania z różną szybkością. Takie aktywności przynoszą szybkie i widoczne rezultaty.

Gdzie ćwiczyć i z jakim sprzętem?

Oczywiście najłatwiej wykonać trening na siłowni, gdzie dostępny jest cały asortyment różnych przyrządów. Nie mniej jednak wiele ćwiczeń z ciężarami można zastąpić aktywnością z własnym ciałem. Podczas takiego treningu wystarczą podstawowe akcesoria jak np. ławeczka do ćwiczeń. Wysokiej jakości sprzęt znajduje się na: https://specialfitness.pl/68-laweczki-do-cwiczen. Na takim przyrządzie można wykonywać różne ćwiczenia z własnym ciałem – brzuszki, wyciskanie sztangi, wyciskanie hantlami. Ławeczka doskonale nadaje się do treningów w domu, bo nie zajmuje dużo miejsca. Jest to uniwersalny sprzęt, z którego korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Trening w domu, wcale nie musi być gorszej jakości niż ten wykonany w klubie fitness czy na siłowni. Trzeba jedynie umiejętnie zastąpić konkretne ćwiczenia.

W trakcie i po treningu trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Między seriami ćwiczeń należy wykonywać kilku minutowe przerwy. W przypadku treningu siłowego trzeba regularnie zwiększać obciążenie, tylko wtedy osiągnie się zamierzone rezultaty.   

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ