Ukryte koszty utrzymania samochodu - horrendalnie wysokie!

Posiadanie auta to obecnie standard. Prawo jazdy wyrabiają już nastolatkowie po czym jak najszybciej dążą do spełnienia marzenia o własnych czterech kółkach, natomiast osoby pracujące nie wyobrażają sobie życia bez samochodu.

To właśnie samochód stał się bardzo ważnym narzędziem w ludzkim życiu. Wydaje się, że koszty związane z posiadaniem własnego auta ograniczają się do zakupu a następnie opłat za paliwo. Sprawa niestety nie jest tak kolorowa i pomimo rosnącego standardu posiadanie samochodu może mocno nadwyrężyć domowy budżet.  

Realne koszty utrzymania auta

Rynek motoryzacyjny bardzo ułatwia zakup samochodu, gdyż ofert jest bardzo wiele i już za niedużą sumę (zaledwie kilka tysięcy złotych) można kupić sprawne auto. To jednak dopiero szczyt góry lodowej związanej z wydatkami.

Kosztem oczywistym, którego każdy kierowca ma świadomość są opłaty za paliwo. Koszt spalania będzie różnił się od zakupionego modelu oraz wielkości silnika. Nie bez znaczenia jest również rodzaj paliwa: benzyna, ropa czy LPG. Inżynieria motoryzacyjna tworzy dziś takie modele, żeby to zużycie było coraz mniejsze. Obecnie liczyć trzeba, że średnie zużycie będzie mieścić się w przedziale 4-6 litrów na 100 kilometrów. Wykonanie kalkulacji będzie zatem bardzo proste (tę trzeba uzależnić od obowiązujących cen).

Jednakże do kosztów przejazdu samochodem trzeba doliczyć kolejne. Eksploatowany samochód traci na wartości oraz zużywa się. Trzeba zatem liczyć się z ponoszeniem kolejnych wydatków na serwisowanie auta. Prawdziwym nieszczęściem może okazać się stłuczka, która nie tylko znacznie zaniży koszt samochodu przy odsprzedaży, ale dodatkowo może narazić na kolejne spore wydatki.

Sprawą oczywistą jest ubezpieczenie samochodu. Posiadanie OC to warunek prawny, a niespełnienie tego warunku naraża kierowcę na odpowiedzialność finansową rzędu kilkuset złotych (mandat!). Dla młodych kierowców ten koszt może dochodzić nawet do 2000 złotych! Podobne ceny będą dotyczyć kierowców, którzy byli sprawcami kolizji lub innych zdarzeń drogowych. Warto, oprócz OC, wykupić ubezpieczenie AC chroniące kierowcą w każdej sytuacji. Jest to jednak również spory wydatek.

Innym wydatkiem stałym przy użytkowaniu auta są koszty obowiązkowych przeglądów. Dodatkowo trzeba doliczać opłaty związane z serwisowaniem auta. Zdarza się także, że podczas jazdy auto ulegnie awarii czy usterce – wtedy też konieczna będzie naprawa, którą wykonać trzeba niezwłocznie.

To jeszcze nie wszystko! Użytkując auto trzeba liczyć się także z wydatkami takimi jak opłaty parkingowe, koszty przejazdu drogami płatnymi itp. Dokonując sumowania tych wszystkich ponoszonych nakładów finansowych można doliczyć się ogromnych kwot, często znacznie przekraczających wartość samego samochodu, która to wartość spada z każdym dniem użytkowania.

Dobra alternatywa

Potrzebę, a często nawet konieczność posiadania samochodu może zaspokoić wynajem długoterminowy. Co to jest? Wyjaśniamy! Otóż wynajem długoterminowy to usługa polegająca na użytkowaniu samochodu przez klienta, gdzie klient korzysta z auta jakby był jego właścicielem, choć realnie nim nie jest.

Wynajem samochodu w tej opcji może trwać wiele miesięcy. Korzystając z tego rozwiązania klient ponosi jedynie koszty opłat paliwowych oraz parkingowych. Niemożliwe? Możliwe! Firma wynajmująca auta w trybie długoterminowym ponosi już wszystkie koszty eksploatacyjne, takie jak przeglądy auta, serwisowanie, naprawy usterek. To jednak nie wszystko, gdyż wynajmujący bierze na siebie ubezpieczenie pojazdu oraz jego rejestrację.  

Wynajem samochodów w trybie długoterminowym to także okazja do korzystania z nowoczesnych i w pełni funkcjonalnych aut. Ceny wynajmu są naprawdę rozsądne, a korzyści ogromne. Już za kwotę nieprzekraczającą 600 złotych za miesiąc można korzystać z dobrego auta klasy miejskiej. Kompaktowy crossover to wydatek nie większy niż 1000 złotych, a najwyższej klasy auto dostępne jest dla klientów w cenie niewiele ponad 1000 złotych za miesiąc użytkowania. Usługi wynajmu długoterminowego to także możliwość zmiany auta w wybranym przez klienta terminie.  

Długoterminowy wynajem samochodów to domena firmy TM FLOTA. Nowoczesne auta, zero ukrytych kosztów oraz doskonała obsługa klienta sprawiają, że ta wypożyczalnia samochodów to godny zaufania partner.   

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ