Jak liczyć staż pracy?

Kiedy zaraz po szkole średniej lub wyższej zaczynamy pracę, nie zastanawiamy się nad jej stażem pracy, ani nad tym co się do niego wlicza. Tymczasem staż pracy jest bardzo ważnym elementem naszego życia zawodowego i warto wiedzieć jak go prawidłowo policzyć.
Do czego właściwie jest nam potrzebny staż pracy?
Od stażu pracy zależy wypłacany przez wielu pracodawców dodatek do pobieranej przez pracownika pensji tzw. wysługa. Co ważne, nie liczy się jedynie staż u tego konkretnego pracodawcy, ale suma wszystkich dotychczasowych okresów zatrudnienia. Pracownik będący na początku kariery zawodowej nie ma wypłacanego tego dodatku. Dopiero po przepracowaniu 5 lat otrzymuje do pensji „wysługę” w wysokości 5% swojej pensji zasadniczej. Następnie, z każdym kolejnym rokiem pracy „wysługa” rośnie o 1% pensji zasadniczej, aż do momentu w którym osiągnie 20%, kiedy to staż pracy wynosi 20 lat. Zasady naliczania dodatku do pensji w postaci „wysługi” mogą się różnić w zależności od zakładu pracy i obowiązujących w nich regulaminów. W niektórych zakładach pracy naliczana jest już po 3 latach od podjęcia pierwszej pracy.
Staż pracy jest wykorzystywany nie tylko do obliczania „wysługi”. Od jego wysokości zależy również wymiar należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Przepracowanie określonego stażu pracy jest również niezbędne do uzyskania prawa do świadczeń emerytalnych.
Skoro staż pracy jest tak istotny zastanówmy się nad tym co się do niego wlicza. Oczywiście czas przepracowany na podstawie umowy o pracę, nieistotne czy na czas określony czy nieokreślony. Co ponad to? Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy? To zależy na jakie potrzeby liczymy staż pracy? Co to oznacza w praktyce? Otóż to, ze inaczej staż pracy policzy nam ZUS na potrzeby obliczenia świadczeń emerytalnych, a inaczej pracodawca obliczający urlop wypoczynkowy i „wysługę”.
Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy określającego wielkość urlopu i „wysługi”? Niestety nie.
Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy potrzebnego do emerytury? To zależy od tego czy były od niej odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.

intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ