Z roku na rok zwiększają się możliwości finansowania firmowego samochodu. Przedsiębiorcy mogą kupować auta za gotówkę oraz finansować je za pomocą kredytu inwestycyjnego lub leasingu. Mogą także skorzystać z nowego na naszym rynku, jednak coraz popularniejszego wynajmu długoterminowego.
Kupno samochodu na firmę za gotówkę?
Coraz rzadziej przedsiębiorcy decydują się na zakup firmowego pojazdu za gotówkę. Rozwiązanie to zamraża znaczną część kapitału, ograniczając operacyjne finanse przedsiębiorstwa i mogąc zaburzyć jego cashflow. Poza tym za gotówkę firmy zwykle kupują tańsze używane samochody, ograniczając sobie dostęp do nowych, lepiej wyposażonych i nierzadko bezpieczniejszych aut.
Do kluczowych wad tego rozwiązania należy zaliczyć również fakt, że auto kupione za gotówkę ogranicza możliwości odliczenia wartości pojazdu do kosztów prowadzenia działalności. Dlatego też, w celu lepszej optymalizacji podatkowej warto pomyśleć o zewnętrznym finansowaniu auta.
Leasing wciąż ma się świetnie
Mimo pewnych zmian w leasingu, które weszły w życie po 1 stycznia 2019 roku, przedsiębiorcy wciąż chętnie korzystają z tej sprawdzonej i atrakcyjnej formy finansowania. W dalszym ciągu najpopularniejszy jest leasing operacyjny, który umożliwia wykup auta po końcu trwania umowy. Dzięki określeniu wysokości wpłaty własnej, wielkości comiesięcznych rat, wartości wykupu i rozłożenia okresu leasingowego zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami, przedsiębiorcy mogą elastycznie dopasować tę formę finansowania do specyfiki swojego biznesu.
W przypadku, gdy wartość leasingowanego pojazdu przekroczy 150 tys. zł netto, przedsiębiorcy mogą wliczać do kosztów prowadzenia działalności niepełną kwotę raty, niemniej w przypadku aut, których wartość nie przekroczy tego progu, warunki leasingowe pozostaną bez zmian. Dlatego też leasing samochodu dla firmy wciąż jest atrakcyjną opcją zwłaszcza dla mikro, małych oraz średnich firm.
Wynajem długoterminowy – wygoda, która kosztuje
Według Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów rynek wynajmu długoterminowego w Polsce zwiększył się w Q1 2018 roku o 15,1% względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Przedsiębiorcy coraz chętniej wynajmują auta, ponieważ rozwiązanie to zapewnia im pełnię korzyści podatkowych niezależnie od wartości auta, a także skupia wszystkie koszty związane z utrzymaniem, ubezpieczeniem i eksploatacją pojazdu w jednej comiesięcznej racie. W koszcie wynajmu spłacana jest jedynie utrata wartości pojazdu w czasie, a także zryczałtowany koszt utrzymania pojazdu.
Wynajem auta nie uwzględnia wykupu samochodu po końcu trwania umowy (choć przedsiębiorca może zdecydować się na jego zakup), a także jest nieznacznie droższy od leasingu. Mimo to firmy cenią sobie transparentność kosztów oraz znaczną wygodę użytkowania pojazdów w wynajmie długoterminowym.