Jak pić whiskey

Ostatnio do myślenia dała mi sytuacja z weekendowego spotkania ze znajomymi. Ktoś zamówił whiskey z colą i szybko wywiązała się debata na temat tego, jak pić whisky. Z grupy na przód wyłonili się konserwatyści z opinią, że whisky mieszana z czymkolwiek to „świętokradztwo”. Postanowiliśmy więc zasięgnąć języka i sprawdzić, z czym whisky dobrze się miesza. Oto nasze typy!

Blended whisky w drinku?

Oburzenie tzw. koneserów whiskey zawsze jest największe, gdy alkohol ten miesza się z colą. To bodaj jeden z najpopularniejszych i najprostszych drinków na świecie. W praktyce colą rozcieńcza się tzw. blended whiskey, np. niskobudżetowe alkohole dostępne w sieciach marketów budowlanych. Whiskey z colą, sokiem pomarańczowym lub Spritem jest dla wielu osób, które nie przepadają za mocnymi alkoholami, jedyną opcją na ich przepicie, np. na domówce lub klubie.

Stereotyp, że whiskey nie wolno mieszać z colą, obalają topowe marki na rynku, w tym Jack Daniel’s czy Jim Beam, wypuszczające serię napojów tzw. RTD czyli ready to drink. Są to puszki o pojemności 0,33 l, które są gotowymi drinkami whiskey z colą. Jest to ciekawa propozycja na plenerową degustację, np. przy grillu lub wieczorny chillout.

Whiskey z lodem lub wodą

Do klasycznych form serwowania whiskey zaliczamy tę, w której barman stawia przed nami kwadratowe szkło z grubym dnem i wielkimi kostkami lodu. Oprócz tego, że whiskey doskonale się w ten sposób prezentuje i ma temperaturę przyjemną do picia, grube kawałki lodu mają swoje logiczne uzasadnienie. Bowiem im większa kostka, tym wolniej rozpuszcza się w szklance i rozcieńcza alkohol.

Nie zawsze jednak rozcieńczanie whiskey wodą jest źle postrzegane. Istnieją bowiem opinie ekspertów – amatorów whiskey, które sugerują, że niewielka ilość wody, dodana do szklanki, uwalnia aromaty i sprawia, że degustacja tego alkoholu staje się pełniejsza. To, jaką ilością wody rozcieńczyć whiskey należy opracować indywidualnie metodą prób i błędów. Jeśli moc aromatów będzie wyczuwalna, a sama whiskey z wodą nie będzie palić w usta, to znak, że znaleźliśmy idealną proporcję.

whisky prezent

Fot. Idealne na prezent whisky sklep Alkohol-Online.pl

Koktajle z whiskey

Chcąc nieco poeksperymentować i wyrwać się z rutyny smakowania tego szlachetnego trunku, warto poszperać w sieci za przepisami na koktajle z whiskey. W barach i pubach stają się one z roku na rok bardziej popularne: mają odpowiednią moc i whiskey ciekawie komponuje się w nich z egzotycznymi sokami i alkoholami.

Do popularnych koktajli z whiskey możemy zaliczyć old fashioned, czyli bestseller w wielu lokalach na świecie. Każdy gentleman doceni również whiskey sour albo irish coffee. My polecamy eksperymentować – nie ma bowiem nic przyjemniejszego jak autorska „mikstura” składająca się z ulubionych smaków i aromatów!

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ