Jak pozyskiwać wodę pitną i ją przechowywać? Co warto wiedzieć?

0
244

Woda jest nam niezbędna do przeżycia. Bez niej przetrwamy znacznie krócej niż bez jedzenia. Wydarzenia z ostatnich lat nauczyły nas, że dobrze jest mieć jej zapas pod ręką, ale i wiedzieć, w jaki sposób ją pozyskać.

Jak jednak przechowywać wodę pitną, aby nadawała się do spożycia? Jak długo można ją trzymać np. w butelkach? Co warto mieć pod ręką w sytuacjach awaryjnych, aby z nieznanego źródła wody uzyskać tę, która nadaje się do picia? Czas to sprawdzić!

Zapasy wody pitnej – jak długo można je przechowywać?

Błędne jest myślenie, że woda nie ma terminu przydatności do spożycia. Choć możemy ją przechowywać stosunkowo długo, to w nieodpowiednich warunkach bardzo szybko straci ona swoje właściwości, a co gorsza, stanie się groźna dla naszego zdrowia.

Jeśli stawiamy na wodę butelkowaną, potrzebujemy chłodnego i suchego miejsca, a butelki muszą być szczelnie zamknięte. Przyglądamy się terminowi przydatności do spożycia, który znajduje się na butelce, ale i kierujemy się własnym rozsądkiem. Jeśli mimo prawidłowego przechowywania oraz otwarcia jeszcze we wskazanym terminie woda sprawia wrażenie, jakby była zanieczyszczona, jeśli zmieniły się jej kolor czy zapach, prawdopodobnie nie nadaje się już do spożycia. Można za to użyć jej do mycia w domu, do podlania kwiatów, itp.

To, jak długo będziemy przechowywać wodę butelkowaną, zależy również od rodzaju butelki, w której się ona znajduje. Najlepsze są do tego butelki szklane. Można także postawić na plastikowe, ale wolne od toksycznych związków, które wydziela z czasem plastik.

Pozyskiwanie wody z nieznanych źródeł

Zdarza się, że nie mamy ze sobą zapasu wody lub został on już zużyty, a my znajdujemy się w sytuacji, w której nie możemy dokonać jej zakupu. Nie mamy ponadto dostępu do sprawdzonego źródła – dzieje się tak np. podczas rozmaitych wyjazdów, w tym wypraw survivalowych. Taka sytuacja zdarza się ponadto, gdy następuje awaria wodociągów lub zdarzenia typu powódź. Woda zostaje skażona i nie można z niej korzystać. Jak sobie poradzić?

Do wyboru mamy rozmaite filtry oczyszczające wodę, ponadto specjalne tabletki do uzdatniania wody – dostępne np. na stronie https://karaluch.com.pl/. Tabletki przydają się głównie podczas wyjazdów w nieznane. Pozwalają bowiem skorzystać z wody pochodzącej z rzeki, jeziora, a nawet z kałuży. Tabletkę wystarczy wrzucić do pojemnika napełnionego wodą, odczekać kilkanaście do kilkudziesięciu minut (w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody), a następnie jest ona gotowa do spożycia.

Woda w saszetkach – długa trwałość i szczelne opakowania

Zamiast wybierać wodę butelkowaną jako zapas, możemy postawić na porcje wody w saszetkach. Są one zapakowane w taki sposób, że nie ulegają uszkodzeniu niezależnie od warunków przechowywania. Niestraszna im wilgoć, nie przegryzą ich gryzonie, poza tym małe porcje łatwo zapakować i zabrać ze sobą, nie tylko w podróż. Mają bardzo długą trwałość, więc idealnie sprawdzają się w roli zapasów.

Zadbajmy o to, aby w domu mieć zapas wody na przynajmniej kilka dni. Wymieniajmy go regularnie, najstarsze butelki wody zużywając np. do celów gospodarczych. To pomoże nam nie zmarnować zgromadzonej wody, ale i pozwoli na to, aby w razie sytuacji awaryjnych zadbać o dostępność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ