Zachowanie walorów smakowych i przedłużenie daty przydatności cygar wiąże się z ich prawidłowym przechowywaniem. Co to oznacza? Produktom pochodzenia roślinnego, które wywodzą się ze strefy klimatycznej suchej i wilgotnej muszą zostać zapewnione zbliżone warunki. W Polsce jest to utrudnione, dlatego inwestycja w humidor wydaje się być niezbędna.

Odpowiednia wilgotność i temperatura, a także stały dopływ świeżego powietrza –to środowisko, które można stworzyć wewnątrz humidoru. Czym jest? Skrzynką, pudełkiem, a nawet całym pomieszczeniem wykonanym najczęściej z drewna. Chroni przed szkodnikami, zachowuje walory smakowe, sprzyja dojrzewaniu cygar. Wybór konkretnego modelu uzależniony jest od osobistych preferencji, oczekiwań oraz budżetu przeznaczonego na tę inwestycję.

Jak działa humidor?

Drewniany lub wykonany z plastiku, płyty MDF czy cienkiej blachy humidor wyłożony jest wewnątrz drewnem cedrowym. Właściwości tego materiału umożliwiają uzyskanie optymalnych warunków –wilgotności na poziomie około 70%, temperatury pomiędzy 16 a 20oC i stałego dopływu świeżego powietrza. Drewno cedrowe słynie z tego, że kumuluje wilgoć i wyjątkowo intensywnie pachnie. Cygara dojrzewające w takim otoczeniu uwalniają swoje aromaty, intensyfikując tym samym doznania smakowe i zapachowe. Choćby dlatego humidor góruje nad lodówką, która przez niektórych uważana jest za odpowiednie miejsce do przechowywania cygar.

Kontrola nad wspomnianymi parametrami jest możliwa, dzięki dodatkowym funkcjom urządzenia:

  • higrometrowi (analogowego lub elektronicznemu z termometrem),
  • nawilżaczowi.

Odpowiednia kalibracja i korekta pozwolą osiągnąć idealną wartość w granicach pożądanych 70% wilgotności.

Aby humidor w pełni spełniał swoje zadanie, nieodzowne jest przygotowanie go do użytku oraz eksploatacja zgodna z instrukcją obsługi czy zaleceniami producenta. I tak warto pamiętać o regularnym wietrzeniu wnętrza (raz na dwa tygodnie), nieprzechowywaniu razem cygar aromatycznych i klasycznych czy regularnym kontrolowaniu parametrów wewnątrz. Aby drewno cedrowe nie wysuszyło cygar, przed uruchomieniem skrzynki należy nawilżyć ją wewnątrz, używając w tym celu płynu lub wody destylowanej. Zalecane jest także stworzenie mieszanki ze spirytusem, która ogranicza powstawanie pleśni czy grzybów oraz niszczenie cygar.

Na co zwrócić uwagę, wybierając humidor?

Wśród modeli dostępnych na rynku królują humidory wykonane lub przynajmniej wyłożone drewnem cedrowym. Nie brak jednak modeli z cedru kanadyjskiego, mahoniu honduraskiego czy palisandru. Wybór konkretnego drewna podyktowany jest nie tylko jego właściwościami, ale również fakturą czy odcieniem.

Prawdziwi koneserzy, dla których liczy się przyjemność płynąca z delektowania się cygarami wybierają humidory pod kątem pojemności oraz precyzji wykonania. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na tworzywo czy wyposażenie, ale także zawiasy i szlify wykończeniowe.

[Głosów:6    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł9 miesiąc ciąży
Następny artykułZdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ