Jak usunąć żywicę z ubrania?

Każda plama, szczególnie ta na nowych ubraniach, może nam znakomicie popsuć humor. Często zdarza się, że ulubione spodnie albo bluzkę trzeba przekwalifikować na tzw. ubranie „po domu”, albo nawet wyrzucić. Różne mamy rodzaje plam – jedne schodzą podczas zwykłego prania, a z innymi trzeba się troszkę pomęczyć. Jednak, gdy uda się nam doczyścić tkaninę, jesteśmy z siebie dumne i wśród swoich zasług możemy umieścić uratowanie bluzeczki.
Jak sprać żywicę? Na początku trzeba usunąć resztki żywicy z ubrania. Świeżą można zamrozić, potem wystarczy delikatnie zdrapać. Zastygniętą tylko zdrapujemy. Potem wypada się zastanowić z jakiego materiału chcemy usunąć żywiczną plamkę. Inaczej postępuje się przy włóknach naturalnych, a inaczej przy syntetycznych (sztucznych). Przy ubraniu z naturalnego materiału możemy użyć spirytusu, denaturatu, acetonu albo połączenia terpentyny i spirytusu (proporcja 1:3). Pod plamę należy podłożyć ręcznik papierowy, chusteczkę higieniczną albo ściereczkę. Następnie zwilżonym preparatem wacikiem należy energicznie pocierać plamę. Kolejnym krokiem będzie standardowe wypranie ubrania w swoim proszku do prania.
Z włóknami syntetycznymi postępujemy trochę inaczej. Używamy innego stężenia w roztworze spirytusu i terpentyny. Zaleca się utworzenie płynu składającego się z równych ilości obu składników (1:1). Następnie pocieramy substancją plamkę i pierzemy.
Warto także spróbować usunąć żywiczną plamę za pomocą olejku herbacianego. Można go kupić w sklepach kosmetycznych albo aptekach za kilkanaście złotych. Nakładamy go na plamę zamiast wspomnianych wcześniej chemicznych rozpuszczalników, pocieramy, a następnie za pomocą ręcznika papierowego usuwamy go z tkaniny, miejsce po olejku przecieramy spirytusem, albo woda z octem. Następnie ubranie pierzemy.
W przypadku naturalnych rozpuszczalników możemy być spokojni o nasze zdrowie, tkaninę i środowisko. Jeżeli chodzi o rozpuszczalniki chemiczne należy uważać, aby substancja nie miała styczności z naszymi oczami i skórą. Trzeba się liczyć także z tym, że mogą one odbarwić bardzo delikatną tkaninę.

bezpresji.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułdomy z keramzytu
Następny artykułŚwiętujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ