Jak wesprzeć florę bakteryjną naszego organizmu

Flora bakteryjna to około 2 kilogramów bakterii zasiedlających nasze jelita. Znajdują się tam zarówno szczepy „dobrych” bakterii, ale także tych „złych”. Jak wesprzeć mikroflorę jelitową o dobroczynne bakterie? Przydatne w tym celu będą probiotyki, można także wypróbować synbiotyk. Czym są probiotyki, a czym synbiotyki?

Czym są probiotyki?

Probiotyk to suplement diety zawierający korzystne szczepy bakterii. Słowem „probiotyk” określa się także po prostu dobroczynne bakterie jelitowe. Probiotyki w postaci suplementu diety stosuje się na przykład po antybiotykoterapii, kiedy naturalna flora bakteryjna jelit zostaje nadwątlona.

Preparat taki wspomaga ją i pomaga uzupełnić mikroflorę jelit o szczepy dobroczynnych bakterii, z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, np. Lactobacillus helveticus, Bifidobacterium longum, Lactobacillus plantarum, L. casei, Lactococcus lactis, L. rhamnosus i Bifidobacterium bifidum.

Jak dbać o florę bakteryjną jelit?

Bardzo ważne jest zdrowe odżywianie. Bakterie probiotyczne żywią się substancjami, które dostarczane są wraz z pożywieniem. Są to głównie polisacharydy i olisacharydy, czyli węglowodany nietrawione przez układ pokarmowy człowieka. Stanowią one pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych, a im jest ich więcej i im lepsza ich kondycja, tym lepsza praca jelit i całego organizmu.

Naturalne prebiotyki, czyli substancje odżywcze dla bakterii jelitowych, dostarczamy, jedząc produkty takie jak cebula, banany, pomidory, ziemniaki, miód i czosnek. Stanowią one bogate źródło prebiotyków i korzystnie działają na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Czasami zdarza się jednak, na przykład po terapii antybiotykami, że flora bakteryjna układu pokarmowego jest zubożona. Wówczas z pomocą przyjść może synbiotyk, czyli suplement diety zawierający zarówno dobroczynne bakterie (probiotyki), jak i substancje stanowiące dla nich pożywkę, czyli prebiotyki.

Czy probiotyki i synbiotyki można stosować w każdym przypadku?

Probiotyki i synbiotyki to suplementy diety. Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań lekarskich, można stosować je jako uzupełnienie diety wspomagającej florę bakteryjną jelit. Ważne jednak, by pamiętać, że podstawą jest przestrzeganie zasad zdrowej diety i dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych wraz z pożywieniem.

Probiotyki i synbiotyki mogą pomóc, gdy równowaga mikroflory bakteryjnej jelit została z jakiegoś powodu zachwiana. Synbiotyki, będące połączeniem probiotyku i prebiotyku, mają większą szansę skolonizować nadwyrężone jelita. Dbajmy o naszą florę bakteryjną, ponieważ – jak mówią naukowcy i lekarze – to nasz „drugi mózg” i jest w tym sporo prawdy.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ