Przygotowując się do sprzedaży samochodu prędzej czy później staniemy przed zdaniem ustaleniem jego ceny. Zadanie to nie jest łatwe, ponieważ zbyt wysoka – odstraszy klienta, a zbyt niska sprawi, że to my stracimy na transakcji. Znalezienie złotego środka jest tu kluczowe. Wyceniając samochód na sprzedaż, warto pod uwagę wziąć kilka obiektywnych czynników i nie kierować się przywiązaniem i sentymentem do czterech kółek. Na co jeszcze zwrócić uwagę ustalając cenę samochodu? Sprawdź nasz poradnik: jak wycenić auto przed sprzedażą.

Na jakiej podstawie ustalić cenę samochodu?

Ustalając cenę samochodu na sprzedaż, pod uwagę należy brać jego markę, model, rocznik, przebieg, stan techniczny, stan wizualny, wersję silnikową, wyposażenie, historię użytkowania, historię wypadków i kolizji drogowych, historie własności, wykonywane naprawy, kraj pochodzenia, kolor oraz kwestie związane z eksploatacje np. spalanie. Złota zasada mówi, że im auto jest nowsze i bardziej zadbane, tym wyższą cenę można za nie ustalić. Jednak nawet biorąc pod uwagę wszystkie te elementy wyceny samochodu, wielu właścicieli waha się, jaką cenę podać w ogłoszeniu.

Cena samochodu, a oferty konkurencji

Jeśli na podstawie wyżej podanych kryteriów nadal nie wiesz, jak wycenić samochód, pora na przejrzenie ofert konkurencji i zorientowanie się w sytuacji rynnowej. Oferty sprzedaży aut używanych możesz znaleźć w Internecie oraz prasie branżowej. Na potrzeby badania rynku lepiej skupić się tylko na tych internetowych. Na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych można sprawdzić, jak podobny do twojego modelu wyceniają inni sprzedawcy. Wyciągając średnią cenę samochodu, można ustalić swoją. Należy mieć jednak na uwadze to, że ceny z ogłoszeń samochodowych często bywają dalekie od tych rzeczywistych. W tym sektorze handlu negocjacje są powszechne. Pamiętaj też, że jeżeli decydujesz się na wycenę samochodu na podstawie analizy ofert konkurencji, porównaj nie tylko model i rocznik, ale również i wyposażenie oraz stan techniczny pojazdu.

Wycena samochodu w komisie

Dobrą opcją potwierdzenie ceny ustalonej na podstawie analizy internetowych ogłoszeń jest dodatkowa wycena samochodu w komisie. Pozwala ona poznać opinie specjalisty w zakresie wartości samochodu. Cena, jaka zostanie zaproponowana przez właściciela komisu, będzie ta najniższa, a więc oznacza to, że sprzedając samochód bez pośredników, możemy liczyć na kilka tysięcy więcej. Pozyskana przy wycenie auta w komisie wiedza pozwoli na prowadzenie negocjacji z kupcami.

Internetowe kalkulatory wartości pojazdów

Kolejną opcją wyceny samochodu przed sprzedażą jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów wyceny. Wpisując do nich dane auta i za niewielką opłatą można poznać proponowaną cenę samochodu. Korzystając z tego rozwiązania, trzeba pamiętać, aby wszystkie dane wpisywać dokładnie.

Wycena auta a ubezpieczenie

Duża część osoba sprzedających samochód podczas jego wyceny kieruje się również informacjami otrzymywany z zakładu ubezpieczeń. Należy jednak pamiętać, że szacunki firmy ubezpieczeniowej są zazwyczaj o wiele wyższe niż w rzeczywistości. Dzięki temu i składki ubezpieczeń OC i AC są wyższe. Dlatego też specjaliści podpowiadają, aby tych danych, raczej nie brać pod uwagę wyceniając samochód.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ