Najczęstszą przyczyną zgonu wśród Polaków są defekty serca. Jednym z najpoważniejszych jest zawał, którego skutkiem może być śmierć. Jeśli jednak chory przeżyje, musi zacząć dbać o swój narząd. Ryzyko wtórnego zawału jest bardzo wysokie. Pytanie więc brzmi: jak zadbać o serce po przebytym zawale?
ZDROWA DIETA
Zawał serca jest bardzo często spowodowany zmianami miażdżycowymi, które są wynikiem niezdrowej diety, złożonej przede wszystkim z potraw tłustych. Doprowadzić do nich może również palenie papierosów oraz picie alkoholu. Dlatego osoby, które przeszły zawał, powinny przejść na specjalną dietę oraz zerwać z używkami. Mile widziane jest spożywanie warzyw i owoców oraz chudego mięsa.
MNIEJ STRESU
Do zawału dochodzi również na skutek stresu, gdy zmęczone serce zaczyna szybko bić. Dlatego kryzys w pracy narządu jest sygnałem do tego, żeby nieco zwolnić tempo. Pomoże w tym na przykład spędzanie więcej czasu na odprężających rozrywkach oraz zmiana trybu życia. W szczególności wskazane są spokojne spacery na świeżym powietrzu. Ważny jest częsty wypoczynek, który stanowi czynnik niwelujący stres.
WIĘCEJ RUCHU
Odkładanie się złogów z żyłach (miażdżyca) jest spowodowana również brakiem aktywności fizycznej. Dlatego należy starać się zapewnić sobie trochę ruchu na świeżym powietrzu. Może to być chodzenie na dłuższe spacery, jazda na rowerze czy lekkie ćwiczenia rozciągające. Oczywiście, zdecydowanie należy unikać forsowania organizmu, lecz umiarkowana aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana.