Jaki jest prawidłowy puls?

Badanie pulsu nie jest trudne, zatem przeprowadzenie go w warunkach domowych to doskonały sposób na bycie świadomym swojego stanu zdrowia. Owo badanie można wykonać popularnym w gospodarstwach domowych ciśnieniomierzem lub pulsometrem. Pozwala ono na bycie na bieżąco z samym sobą, a w razie znacznych odchyleń od normy na szybką reakcję. Zatem jaki jest prawidłowy puls? Co może oznaczać zbyt szybkie tętno? A co zbyt wolne?

Należy pamiętać, że normy dla każdej grupy wiekowej są różne, a dla pewnego wyniku nie można sugerować się jednokrotnym pomiarem, który dla jak największej dokładności powinien być dokonywany rano wkrótce po przebudzeniu lub w ciągu dnia, ale po krótkim odpoczynku. Co gdy już zmierzyliśmy puls kilkukrotnie, a wynik jest wciąż ten sam? Poniżej znajdują się orientacyjne dane dla poszczególnych grup wiekowych:

A. Niemowlęta — tętno niemowląt powinno wynosić około 130 uderzeń na minutę.
B. Dzieci — tętno dzieci powinno wynosić około 100 uderzeń na minutę.
C. Młodzież — tętno młodzieży powinno wynosić około 85 uderzeń na minutę.
D. Dorośli — tętno osób dorosłych powinno wynosić około 70 uderzeń na minutę.
E. Osoby starsze — tętno osób starszych powinno wynosić około 60 uderzeń na minutę.

Co ci grozi, jeśli twój puls jest zbyt wysoki? Musisz jednak wiedzieć, że odchylenia rzędu 5 uderzeń na sekundę nie są groźne, lecz co w przypadku tych większych?
— Możliwe, że masz zbyt wysoki poziom cholesterolu.
— Możliwe, że chorujesz na nadciśnienie.
— Możliwe, że masz zbyt wysoki poziom cukru.
— Możliwe, że spożywasz zbyt dużo alkoholu lub palisz zbyt wiele papierosów.

Spowolnione bicie serca zwykle nie jest zbyt groźne, a nawet przyjęło się stwierdzenie, że może ono zapowiadać długie życie. Jest ono charakterystyczne dla osób uprawiających sport, a szczególnie wśród tych zajmujących się wysiłkiem fizycznym zawodowo. Znane są przypadki, gdy puls sportowca w takcie odpoczynku wynosił około 50 uderzeń na minutę.

W kwestii sportu pamiętaj, że aby wysiłek fizyczny był dla ciebie zdrowy, nie wolno ci przekraczać tak zwanego maksymalnego tętna wysiłkowego.

wizjatv.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułreklama dla firm .
Następny artykułWychowanie psa i kota

ZOSTAW ODPOWIEDŹ