Zakup swojego pierwszego samochodu to zawsze ogromne przeżycie i coś, co pamięta się do końca swojego życia. Usamodzielnienie się w kwestii dostępu do samochodu, komfort jego posiadania to główne plusy posiadania własnego samochodu. Osoby kupujące po raz pierwszy samochód muszą jednak liczyć się z ograniczeniami finansowymi, kosztami ubezpieczeń, serwisów oraz wszelkimi formalnościami, które dotyczą posiadaczy pojazdów samochodowych. Nie jest to poważny problem, dobrze jednak wiedzieć, jak przejść przez to i w jaki sposób przy ograniczonym budżecie wybrać świetny samochód dla siebie.

Najważniejsze rzeczy

To, jaki pierwszy samochód wybierzecie, zależy bezpośrednio od możliwości finansowych. Nie jest to jednak wyłączne kryterium, szczególnie gdy mieszka się w mieście albo jest się stosunkowo niedoświadczonym kierującym. Każdy kierujący powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów w kontekście dobrania dla siebie idealnego pojazdu:

– używany vs nowy: Zakup fajnego, dającego satysfakcję i spełniającego wszelkie oczekiwania samochodu z salonu za środki do 30 tysięcy złotych nie jest zbyt proste. Warto zogniskować swoją uwagę raczej wokół pojazdów nieco starszych, sprawdzonych, do których części są szeroko dostępne, a koszty eksploatacji- stosunkowo niskie.
– pojemność: Kupując swoje nowe auto, na pewno marzy się o kilkuset koniach mechanicznych, silniku V8 oraz innych sportowych elementach pojazdu. Nie oszukujmy się jednak – nawet przy zakupie jednostki, której moc przekracza 150KM, koszty eksploatacji i ewentualnych opłat ubezpieczeniowych/skarbowych będą o wiele wyższe.
– bezpieczeństwo: O tym kryterium wielu kierujących bardzo często zapomina. Warto dobrać swój pojazd pod kątem wysokiej punktacji EURO-NCAP, TUV, albo ADAC. Elementy wyposażenia jak poduszki powietrzne, ABS powinny być obowiązkowe, szczególnie gdy jest się niedoświadczonym kierowcą,
– gabaryty pojazdu: W kontekście gabarytów warto pamiętać o tym, aby wybrany przez nas samochód był przede wszystkim komfortowy i nadawał się idealnie do parkowania i jeżdżenia po mieście.
– skrzynia biegów: większość osób zdobywających prawo jazdy w Polsce uczy się na samochodach z manualną skrzynią biegów. Twoje pierwsze auto powinno być również z nią wyposażone – można lepiej w ten sposób poznać mechanikę pojazdu oraz ograniczyć koszty serwisowania skrzyni automatycznej.

Co więc kupujemy?

Przyjmijmy, że najbardziej rozsądnym wyborem w kontekście pierwszego samochodu będzie zakup auta używanego. Możliwości jest kilka: komis, osoba prywatna, transport z zagranicy.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Rekomendowane marki

W odpowiedzi na pytanie, jaki pierwszy samochód wybrać warto zwrócić uwagę na kilka interesujących roczników oraz opcji:

– Renault megane Coupé 1.6 100KM: pomimo wieku przekraczającego zwykle 15 lat jest to auto cały czas stylowe i gwarantujące komfortowe parametry silnika. Jak w przypadku innych aut francuskich – ceny części są bardzo korzystne, a ich dostępność bardzo duża,
– Fiat Punto/Peugeot 206/ Citroen X3 – wszystkie te auta cechują się podobnymi atutami jak powyższy samochód. Oszczędne jednostki napędowe, dostęp do części w bardzo dobrych cenach.

Warto darować sobie wszelkie pojazdy typu: „Niemiec płakał, jak sprzedawał”. Samochody zza zachodniej granicy często nie mają potwierdzonej historii, a dostęp do atrakcyjnych modeli w niskich cenach należy zawsze oceniać z dystansem.

http://www.autokod.pl/

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ