Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej należy do obowiązkowych świadczeń, z których korzystać muszą wszyscy właściciele pojazdów. Ubezpieczenie to stanowi zabezpieczenie ewentualnych szkód, które mogą być wyrządzone przez ubezpieczony pojazd oraz kierowcę. Polisy ubezpieczeniowe OC oferowane są przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Każdy ubezpieczony musi opłacić polisę, poprzez wpłatę jednorazową albo ratalną.

Na koszt ubezpieczenia wpływa wiele czynników. Do najważniejszych zaliczają się: wiek, płeć oraz staż za kierownicą ubezpieczonego. Istotne są także parametry techniczne pojazdu, gdyż w razie braku aktualnych badań, polisa OC może nie obowiązywać. Z roku na rok ubezpieczony zyskuje prawo do korzystania ze zniżek, które często łączą się z innymi, odrębnymi produktami ubezpieczeniowymi oferowanymi przez dane towarzystwo.

Jeśli czujesz, że płacisz zdecydowanie za dużo za polisę OC, to możesz spokojnie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Należy pamiętać, że zgodnie z prawem zawarta, terminowa umowa ubezpieczenia przedłuża się automatycznie na kolejny okres ochrony.

Kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

W kwestii tego, jak wypowiedzieć umowę oc bardzo ważne jest, aby była to umowa złożona na piśmie. Do wypowiedzenia umowy OC może dojść w następujących sytuacjach:

1) Deklaracja woli wypowiedzenia umowy przed wygaśnięciem polisy

O ile jesteś już gdzieś ubezpieczony i pragniesz zmienić ubezpieczyciela, to wystarczy że na dzień przed zakończeniem polisy przedstawisz wypowiedzenie umowy na piśmie. Jeśli tego nie zrobisz, umowa automatycznie ulegnie przedłużeniu!

2) Wypowiedzenie przedłużonej automatycznie polisy

Jeśli nie zdążyłeś wypowiedzieć umowy, a pragniesz zrezygnować, to niczym się nie martw! Musisz zakupić jedynie polisę w wybranym przez siebie towarzystwie i na podstawie unikania konieczności podwójnego ubezpieczenia masz możliwość wypowiedzenia jedynie umowy automatycznie przedłużonej. Zapłacisz wtedy wyłącznie za okres, w którym obowiązywały obie polisy!

3) Wypowiedzenie umowy OC poprzedniego

W sytuacji gdy kupiłeś samochód, to śmiało możesz złożyć wypowiedzenie umowy poprzedniego właściciela. Musisz jednak uważać, gdyż polisa ta nie przedłuża się automatycznie i żeby nie pozostać bez ubezpieczenia, konieczne będzie wykupienie polisy. Jeśli pragnąłbyś pozostać przy polisie poprzedniego właściciela, to możesz się liczyć z podniesieniem kosztów składki.

4) Wypowiedzenie automatyczne

Jeśli zezłomowałeś pojazd, uzyskałeś zaświadczenie o trwałym utracie pojazdu wskutek zdarzenia losowego lub kradzieży albo sprzedałeś pojazd za granicę, to wtedy Twoja polisa jest automatycznie rozwiązywana.

Wiele osób, które nie wiedzą jak wypowiedzieć umowę oc, korzystają z pomocy towarzystw ubezpieczeniowych. Przechodząc do innego towarzystwa, jego przedstawiciele mogą zaoferować nowemu klientowi pośrednictwo w rozwiązaniu umowy. Bywa to często skuteczniejsze, ze względu na podejmowanie działań ze strony towarzystw ubezpieczeniowych dążących do utrzymania przy sobie klientów.

http://motoview.pl/

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ