Zakup samochodu w salonie uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych dróg dla nabycia własnych czterech kółek. Nowe auta, pachnące jeszcze fabryką i oferujące obsługę gwarancyjną, dostęp do autoryzowanych serwisów na preferencyjnych warunkach oraz komfort i bezpieczeństwo. Najbardziej ograniczającym czynnikiem występującym w przypadku zakupu samochodu w salonie jest oczywiście cena, która to dla wielu osób okazuje się zaporowa i niemożliwa do zapłacenia. Auto z salonu można jednak nabyć, korzystając z atrakcyjnych form finansowania. Zaliczyć do nich należy leasing (dla przedsiębiorców) oraz kredyty dla konsumentów zatrudnionych na umowę o pracę.

Jak wygląda klasyczny zakup auta w salonie?

Zakup samochodu w salonie jest bardzo prosty. Wystarczy odwiedzić jeden z punktów danej marki. Tam na miejscu zostanie nam przedstawiona oferta, w ramach której możliwe będzie dobranie konkretnej specyfikacji pojazdu, określenie koloru lakieru oraz ewentualnych pakietów wyposażenia, oraz elementów dodatkowych.

Po ustaleniu określonej wersji i modelu pojazdu przystępujemy do kwestii związanych z podpisaniem umowy. Jeśli zakup realizowany jest za gotówkę, to większość problemów mamy za sobą. Wystarczy jedynie podpisać umowę zakupu i zrealizować przelew w określonym na fakturze terminie. W przypadku zawierania umowy leasingowej albo kredytu istotne będzie załatwienie formalności dotyczących finansowania. Wiele salonów ma podpisane umowy z bankami, co znacząco ułatwia procedury zawierania umów kredytowych, weryfikacji zdolności kredytowej etc.

Opcje finansowania

Do podstawowych opcji finansowania zakupu pojazdu samochodowego zaliczyć można leasing oraz kredyt. W przypadku każdej z tej opcji konieczne jest przejście wewnętrznych procedur, określanych przez dany bank. Samochód zakupić można zarówno w części, jak i całości korzystając z finansowania bankowego. Rozwiązanie to ma wiele atutów i biorąc pod uwagę korzystną koniunkturę (politykę banków oraz niskie stopy procentowe) możliwe jest kupno samochodu na bardzo dobrych warunkach finansowych, nawet decydując się na kredyt. Liczni sprzedawcy oferują specjalne pakiety cenowe dla klientów korzystających z finansowania zewnętrznego.

Umowa leasingu/kredytu nakłada na kupujących pewne ograniczenia, do których zaliczyć należy przede wszystkim konieczność realizacji wszystkich napraw i przeglądów w ASO, co w przypadku gwarancji nie jest większym problemem. Trudności pojawiają się wtedy, gdy okres finansowania przekracza termin ważności gwarancji. Wtedy koniecznością będzie przewidywanie dodatkowych kosztów.

Plusy i minusy

Auto z salonu to marzenie wielu osób, szczególnie gdy chodzi o marki z segmentu premium. Na pewno, przy posiadaniu określonego kapitału warto się zastanowić nad taką opcją zakupu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż samochody nowe z każdą minutą od zakupu tracą realnie wartość. To też pokazuje, że często kupując auto z salonu, płacimy za brak zużycia, gwarancję oraz prestiż posiadania nowego auta. Dobrze jest więc wyważyć swoje własne decyzje.

http://nowemoto.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ