Mało kto wie, ale jakość paliwa na stacjach może sprawdzić każdy samodzielnie. Badaniem paliwa, a dokładniej jego jakości na stacjach paliw zajmuje się Inspekcja Handlowa (IH). Sprawdzane są: olej napędowy, benzyna, gaz LPG, a także biopaliwa. Część kontroli wykonywana jest na losowo wybranych stacjach, a część wykonywana jest przez wnoszenie skarg przez klientów. Podczas pierwszej kontroli w 2003 r. odsetek próbek paliw ciekłych niespełniających wymogów jakościowych wyniósł 30%. Od pięciu lat ilość tych nieprawidłowości utrzymuje się poniżej 3%. Co warto wiedzieć o jakości paliwa? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/jakosc-paliwa-na-stacjach-jak-sprawdzic-gdzie-dobrze-zatankujesz/
Jakość paliw w poszczególnych województwach
W roku 2019 Inspekcja Handlowa zakwestionowała 1,37% skontrolowanych próbek paliw płynnych na wybranych losowo stacjach paliw. Z badań wynikło, że:
Najlepsze paliwa sprzedawane są kierowcom w województwach:
- lubelskim,
- łódzkim,
- małopolskim,
- opolskim,
- podkarpackim,
- świętokrzyskim,
- warmińsko-mazurskim.
Najgorszej jakości paliwa ciekłe występują w województwach:
- podlaskim,
- zachodniopomorskim,
- kujawsko-pomorskim.
Ranking jakości paliwa rok 2020
Z początkiem 2020 roku do końca maja IH pobrała i zbadała w sumie 632 próbki paliw ciekłych, w tym 316 próbek oleju napędowego i 316 próbek benzyny.
22 próbki paliw ciekłych – 3,48 %, 20 próbek ON – 6,33% i 2 próbki Pb 95 – 0,63% – nie spełniały wymagań jakościowych.
W przypadku gazu skroplonego (LPG zbadano 133 próbki, 2 próbki nie spełniały wymagań jakościowych, a jest to 1,77%.
Mapa skontrolowanych przez Inspekcję Handlową stacji
Listę takich stacji oraz hurtowni paliw znajdziesz przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK na stronie internetowej urzędu: www.uokik.gov.pl/kontrola_jakosc_paliw_mapa.php.
Tam znajdują się skontrolowane stacje i hurtownie z konkretnych miejscowościach. Pod mapą znajduje się również legenda wyjaśniająca symbole i litery użyte w tabelach. Litera D oznacza, że próbka pobrana od stacji spełnia wymagania jakościowe (parametry), które określone są w przepisach prawa.
Gdzie udać się po pomoc w przypadku podejrzenia paliwa złej jakości?
Jeśli podejrzewasz, że paliwo, które zatankowałeś jest złej jakości i w wyniku tego uszkodzony został Twój silnik, to złóż reklamację u właściciela stacji. Poinformuj również UOKiK, Nie zapomnij zawiadomić też Inspekcji Handlowej, która pomoże polubownie rozstrzygnąć Twój spór ze stacją paliw.
Jeżeli sprzedawca nie zgodzi się na rozstrzygnięcie sprawy, wsparcia w dochodzeniu możesz szukać na drodze sądowej. Udzieli jej bezpłatnie jeden z rzeczników konsumentów.
Zobacz też: http://www.ruszglowa.pl/zasady-zwrotu-towarow-zakupionych-przez-internet/