Kupno kampera można porównać do kupna domu lub mieszkania. Nic zresztą dziwnego, bo kamper jest swoistym domem, tylko, że na kółkach. Połączenie domu i samochodu umożliwia swobodne podróżowanie po Polsce i Europie, bez konieczności zakupu biegów lotniczych i rezerwacji noclegów. Podróże kamperem większości kojarzy się jedynie z amerykańskimi filmami, w których przez wiele miesięcy przemierza się bezkresy Stanów Zjednoczonych. Tymczasem użytkownicy tego samochodu przekonują, że jego zakup jest równie dobrym rozwiązaniem, jeśli zwyczajnie gustuje się  w wakacjach na kempingu. Zobacz, kiedy warto kupić kampera i jak przygotować się do tego zakupu.

Caravaning – co to jest?

Caravaning jest forma turystyki motorowej, która opiera się na podróżowaniu pojazdami kempingowymi w celach krajobrazowych i wypoczynkowych. Aby ją uprawiać, konieczne jest posiadanie odpowiedniego pojazdu, który może zostać wynajęty lub kupiony na własność.

Kiedy warto kupić kampera?

O zakupie własnego kampera, warto pomyśleć, jeśli caravaning jest dominującą formą uprawianej przez nas turystyki, a także wtedy kiedy jeździ się dużo i często. Zanim da się uwieść posiadaniu kampera, dobrze jest wybrać się na kilka campingów i sprawdzi, czy ten typ wypoczynku nam odpowiada. To właśnie przez takie doświadczenia poznaje się zalety jazdy kamperem oraz trudności jak np. ograniczone możliwości parkowania, niemożność dojechania do wszystkich miejsc czy konieczność obsługi pojazdu w zakresie, chociażby wywozu nieczystości. Na początku przygody z caravaningiem lepiej jest postawić na wypożyczenie samochodu. Jego zakup jest kosztowy, nie ma więc co kupować sprzętu, który będzie stał nieużywany.

Jak kupić kampera?

Kiedy już zdecydujesz się na zakup kampera, konieczne jest znalezienie odpowiedniego modelu. Najlepiej, jeśli masz możliwość wypróbowania wybranego modelu w praktyce, czyli np. wypożyczenia jego z wypożyczalni kamperów  i sprawdzenia jak spisuje się na wyprawach.

Ponieważ kampery nie są zbyt popularnymi samochodami w Polsce, kupując go, dobrze jest wybierać popularne modele dużych marek. Sprawi to, że łatwo będzie znaleźć do niego części zamienne w przypadku awarii.

Obowiązkowym elementem zakupu jest również sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Obywa się to na takich samych zasadach jak w przypadku zakupu samochodu osobowego. Dodatkowo należy też zwrócić uwagę na łączenia poszczególnych elementów karoserii, okna i szyberdach – te miejsca narażone są na wrogość i korozje, które powinny być ostrzeżeniem przy zakupie.

Kto może prowadzić kampera?

Istotną kwestią przy zakupie kampera jest jego waga. Posiadacze prawa jazdy kategorii B nie mogą kierować pojazdami, które przekraczają 3,5 tony. Masa ta odnosi się nie tylko do samego samochodu, ale także współtowarzyszy podróży, bagażu oraz wyposażenia kampera.

Wyposażenie kampera

Przy zakupie kampera dobre jest również zastanowić się nad przeznaczeniem pojazdu. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i kiedy zamierzasz go wykorzystywać oraz co będzie ci potrzebne podczas wypraw. Kamper, którym jeździ się latem, powinien być wyposażony w klimatyzację oraz dużą lodówkę, natomiast ten używany zimą koniecznie powinien mieć wydajne ogrzewanie.

 

[Głosów:9    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ