Jazda samochodem wiąże się z przestrzeganiem przepisów drogowych, ale nie tylko. Kierowca powinien również mieć ze sobą podstawowe dokumenty takie jak prawo jazdy oraz dowód rejestracyjnych. Przepisy prawa określają również jakie wyposażenie powinno znaleźć się w samochodzie. Należy pamiętać, że w przepisy dotyczące wyposażenia samochodu są odmienne dla innych krajów, nawet tych będących w Unii Europejskiej. Oznacza to, że wybierając się na wakacje samochodem poza Polskę, trzeba sprawdzić jakie zobowiązania nakładane są na właścicieli samochodów. Zobacz, co trzeba mieć w samochodzie, aby uniknąć mandatu.

Na podstawie prawa

W Polsce podstawowe wyposażenie samochodu określone jest Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdu oraz zakresu ich niezębnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku. Rozporządzenie to określa nie tylko podstawowe wyposażenie auta, ale również kary, jakie ponosi kierowca za ich brak.

Podstawowe wyposażenie samochodu

Zgodnie z rozporządzeniem w każdym samochodzie jeżdżącym po polskich drogach musi znaleźć się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homolokalizacji. Za brak gaśnicy w samochodzie grozi mandat od 20 do 500 zł. Policja może ukarać mandatem również tego kierowcę, który samochodową gaśnicę umieści  w nieodpowiednim miejscu np. bagażniku. Mandatu nie otrzyma się natomiast, jeśli będzie się w posiadaniu gaśnicy nieprzydatnej do użycia. W tym miejscu należy przypomnieć, że samochodowe gaśnice powinny być poddawane przeglądowi minimum raz w roku, a zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram.

W przypadku braku trójkąta ostrzegawczego kierowca może otrzymać mandat w wysokości 150 zł. Trójkąt na wyposażeniu samochodu musi posiadać ważną hololokalizację. Kary finansowe grożą również tym kierowca, którzy nieprawidłowo sygnalizują postój na autostradzie lub drodze ekspresowej, a także tym, którzy nie oznakują trójkątem holowanego pojazdu.

Czy apteczka w samochodzie jest konieczna?

Zgodnie z polskimi przepisami samochodu nie trzeba wyposażać w apteczkę. Jest ona sprzętem dodatkowym,  jej brak nie spowoduje mandatu. Jednak policjanci polecają zaopatrzyć się w nią dla własnego bezpieczeństwa. Apteczka samochodowa powinna być wyposażona w bandaże, kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem, plastry bez opatrunku, opaski uciskowe, środek dezynfekujący, ustnik do resuscytacji, rękawiczki ochronne, chustę trójkątną, koc termoizolacyjny, nożyczki, agrafki oraz instrukcje udzielania pierwszej pomocy.

Kamizelki odblaskowe w samochodzie

Kierowcy poruszający się po polskich drogach nie muszą także na wyposażeniu samochodu posiadać kamizelek odblaskowych. Jednak tak, jak w przypadku apteczki zalecany jest ich zakup. Będą one pomocne w razie wypadku lub dokonywana drobnych naprawa na poboczu. Kamizelki odblaskowe będą też niezbędne jeśli wyjeżdża się na wakacje do Francji, Węgier czy Chorwacji. Tam takie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe.

Wyposażenie samochodu – w co warto zainwestować?

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy do podstawowych, choć nie obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu można zaliczyć linę holowniczą, dodatkowy komplet żarówek do świateł czy też uchwyt do telefonu z nawigacją.

 

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ