Latanie od dawien dawna fascynuje ludzi. Wzbicie się w powietrze zawsze jest niezapomnianą przygodą. Stąd tak dużą popularnością cieszą się skoki ze spadochronem czy loty na lotni, paralotni czy motolotni. Szczególnie te ostatnie budzą duże zainteresowaniem. Cena lotu na lotni lub pozostałych sprzętach tego typu z instruktorem jest stosunkowo niewysoka, dlatego też amatorów takich ekstremalnych przeżyć nie brakuje. Wiele osób, zanim jednak kupi lekcję latania, zastanawia się, co wybrać lotnie, paralotnie czy motolotnie. Często dylematy te związane są, z tym że nie wie, czym różni się paralotnia od motolotni czy lotni. Wbrew pozorom różnica jest dość znaczna, a co więcej wpływa ona na sam lot oraz odczucia w jego trakcie.
Lot lotnią – dla kogo?
Lotnia to statek powietrzny, który utrzymuje się na powietrzu za sprawą aerodynamiki, czyli siły nośnej. Lotnia zbudowana jest z lekkiej konstrukcji w kształcie trójkąta z wierzchołkiem, lekkiego poszycia oraz uprzęży, która mocuje pilota do statku. Uprząż lotni pozwala również na sterowanie nią. Pilot podczas lotu przyczepiony jest do wyglądającej jak kokon uprzęży. Aby wystartować, musi on znaleźć się na wniesieniu i oderwać od ziemi siłą swoich nóg lub też zostać wciągnięty wyciągarką z lina na odpowiednią wysokość. Lot lotnią trwa od kilku do kilkunastu minut, a jego długość uzależniona jest od warunków pogodowych.
Na czym polega lot motolotnią?
Kolejnym statkiem powietrznym, który pozwala się wzbić w powietrze, jest motolotnia. Jest ona połączeniem lotni i silnika. Posiada duże skrzydła oraz motor zamocowany na specjalnym wózku. Wózek ten wykorzystywany jest do startu. Motolotnia przy oderwaniu się od ziemi nie skorzysta z siły nóg pilota. Sterowanie motolotnią odbywa się za pomocą poziomej belki zamocowanej przy konstrukcji wózka i polega na zmianie ciężkości motolotni. W wózku oprócz pilota może znajdować się również pasażer. Stąd też loty motolotnią są często pomysłem na oryginalny prezent dla fanów ekstremalnych wrażeń.
Jak wygląda lot paralotnią?
Paralotnia to statek powietrzny powiązany ze spadochronem. Składa się ona ze skrzydła i miękkiego płata nośnego. Jej cechą charakterystyczną jest duża powierzchnia. Jednoosobowa paralotnia liczy nawet do 30m2, natomiast dwuosobowa może mieć powierzchnię i 40 m2. Do skrzydeł paralotni przymocowana jest uprzęż oraz deska umożliwiająca sterowanie statkiem. Sterowanie paralotnią odbywa się za pomocą balansu ciała. Paralotnia można latać zarówno w górach, jak i na równinach. Aby oderwać się od ziemi, wystarczy ok. 30 metrowe wzniesienie. Długość lotu paralotni uzależnione jest od wysokości zbocza, wiatru oraz termiki. Lot na paralotni jest wolniejszy niż ten na motolotni i osiąga prędkości ok. 50 km.
Co to jest motoparalotnia?
Osoby, które chcą się wzbić w powietrze, mogą skorzystać również z lotów paraplanem, czyli motoparalotnia. Jest to statek łączący paralotnię z silnikiem napędzającym. Podczas lotu motoparalotnią pilot nie jest wyposażony w uprząż, natomiast siedzi w wózku (podobnym jak wykorzystywany jest przy motolotni).