Kaski enduro na crossa – najważniejsze cechy

0
1284

Sport motorowy zawsze kojarzy się z dużym ryzykiem. Oczywiście nie każdy jeździ tak, że zagrożenie siedzi mu na ramieniu. Ale zagrożenie zawsze może przyjść z zewnątrz. Dlatego też każda osoba decydująca się na motor, musi być świadoma tych zagrożeń. I dla zminimalizowania ryzyka musi w odpowiedni sposób się wyposażyć.

Jednym z kluczowych elementów wyposażenia jest oczywiście kask. Jego cena może czasem przyprawić o zawrót głowy. Ale to, że właśnie głowę chroni każe nie szukać oszczędności.

Jeśli chodzi o kaski enduro na crossa – najważniejsze cechy koncentrują się właśnie na bezpieczeństwie. I to im warto przyjrzeć się z bliska. Wybierając kask na crossa enduro trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy posiada atest. Brak atestu od razu powinien dyskwalifikować kask. Atest bowiem dostaje się po spełnieniu parametrów kluczowych dla skutecznej ochrony głowy. A o tym, czy dany kask atest osiada świadczy specjalna naklejka. Jeśli można znaleźć ją, to dany model warty jest uwagi. Jeżeli nie, lepiej sobie odpuścić.

Drugim elementem, który jest ważny w wyborze kasku jest jego dopasowanie. Tu nie może być swobodnego miejsca, aby kas przemieszczał się góra-dół, czy na boki. Założony nowy kas musi lekko uciskać policzki i być stabilnie na głowie. Każdy luz to już potencjalne zagrożenie. Bo wtedy ochrona nie jest pełna.
Po dopasowaniu, kolejną ważną cechą jest zapięcie. Może brzmi to banalni, ale zapięcie też jest ważne. Nie ma tu mowy o żadnych przyciskach. Bezpieczne zapięcie to dwie metalowe klamry, które oplata pasek. Bo tylko wtedy zapięcie trzyma gdy trzeba, a gdy jest wypadek – łatwo jest kask odpiąć.

Warstwowa budowa skorupy kasku – to kolejna cecha, o której należy powiedzieć. Im więcej takich warstw, tym lepsza amortyzacja w przypadku wstrząsu. I dotyczy to nie tylko upadku, ale też ochrony głowy przed uderzeniem z góry, bo coś spadnie, czy uderzeniem przez przedmiot z ziemi. Siła wstrząsu musi być amortyzowana!

Wentylacja – to ona wydaje się zamykać listę kluczowych cech kasku. Nie może bowiem być tak, że głowa podczas jazdy strasznie się poci. Bo to też niesie zagrożenie.

A gdzie znaleźć taki dobry kask? Przykładem może być strona https://moto-tour.com.pl. Jest to strona sklepu internetowego, gdzie w ogóle można znaleźć wysokiej jakości sprzęt motocyklowy. I tu, na koniec, warto jeszcze raz zwrócić uwagę na kwestię jakości. No i na to, że po każdym upadku kask wymienić należy. Bo zawsze traci on swoją skuteczność w ochronie, gdy podlega wstrząsowi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ