Kasa fiskalna w firmie to temat, którzy dokładnie powinni znać wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Co warto wiedzieć, kto powinien ją zainstalować i dlaczego?
Należności podatkowe i zobowiązania bywają różne, dlatego różne są też sytuacje w przypadku używania kas rejestrujących.
Jeśli istnieje sytuacja, gdy podatnik osiąga przychody ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarcze i tylko z takich czynności, które są zwolnione z ewidencjonowania pobiera zyski, to wówczas nie ma on obowiązku instalowania kasy fiskalnej.
Podobna sytuacja istnieje w systemie wysyłkowym firmy – nie ma wówczas obowiązku ewidencji i używania kasy rejestrującej przy sprzedaży. Trzeba oczywiście spełnić określone ku temu warunki, na przykład, dostawca towaru każdorazowo powinien otrzymywać w całości zapłatę za wykonaną czynność (w dowolnej formie).
Z kolei podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, bo przede wszystkim są drobnymi przedsiębiorcami, mają obowiązek pamiętać o tym, że zwolnienie z VAT nie oznacza, że są również zwolnieni z ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych. Jest to bardzo istotne, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, kiedy przekroczą oni dopuszczalny limit obrotu 20 tys. zł i będą zobligowani do stosowania kas fiskalnych. Warto zatem sprawdzić.
Istnieją też określone czynności, które zawsze będą powodować obowiązek zaewidencjonowania ich na kasie fiskalnej (bez względu na wysokość obrotu). Taki obowiązek istnieje wówczas, gdy chodzi o sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
Kasy fiskalne to dość złożony temat, dlatego ustalając limit obrotów na kasę fiskalną nie można pomijać różnych rodzajów działalności, które prowadzą przedsiębiorcy (np. nie można brać pod uwagę tylko usług świadczonych na rzecz osób prywatnych, a jednocześnie pomijać w tym rozliczeniu sprzedawane im towary lub innego rodzaju usługi).
Często następuje też przekroczenie limitu obrotów na kasę fiskalną, dlatego należy rozpocząć stosowanie kasy rejestrującej.
Jednak nie jest to takie proste przy ustaleniu. Przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego z kas, przedsiębiorcy nieraz mają wątpliwości. Przykład: można zastanawiać się, czy powinno się uwzględnić obrót w kwocie brutto czy netto. Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT biorą pod uwagę kwoty brutto z całości inwestycji, a podatnicy VAT wyliczają obrót, który jest wynikiem sprzedaży w kwocie netto (czyli nie liczą tu podatku VAT).
Podatki bywają skomplikowane, koszty i świadczenia mogą w teorii i zawiłościach przepisów prawa okazać się zupełnie niezrozumiałe, jednak w którejkolwiek z zaistniałych sytuacji, można skorzystać z odpowiednich poradników, które zgodnie z wytycznymi wskazują obowiązek stosowania lub zwolnienie z kas fiskalnych dla podatnika. Warto zatem przenalizować sytuację i sprawdzić konieczność opodatkowania i korzystania z kas fiskalnych tak aby terminowo dopełnić wszystkich obowiązków lub po prostu nie stosować kas, co również może mieć miejsce i być zgodne z literą prawa.
Kasy fiskalne w firmie – kiedy masz obowiązek je posiadać.
[Głosów:0 Średnia:0/5]