Kołnierzyk kontra krawat i mucha

Nie każdą koszulę męską nosi się z krawatem czy muszką – wiele zależy między innymi od tego, jaki kołnierzyk w niej zastosowano. Oto rodzaje kołnierzyków spotykanych w popularnych koszulach męskich i zasady łączenia ich z krawatami i muchami. Zapraszamy do lektury kompendium podstawowej wiedzy dla prawdziwych dżentelmenów.

Klasyczny kołnierzyk

Prosty, skierowany ku dołowi kołnierzyk, występuje w kilku wersjach. Najpopularniejszym wariantem tego niekwestionowanego klasyka jest z pewnością pozwalający na optyczne wyszczuplenie twarzy, szpiczasty Kent, znany także jako Snap Tab. W oferowanych w sklepach koszulach męskich równie chętnie stosuje się mniej wyraziste wersje tego uniwersalnego kołnierzyka.  

Koszule z kołnierzykiem typu Straight zawsze łączy się z krawatami i muchami – noszenie ich bez tych dodatków uznawane jest za nietakt. Każdy dżentelmen posiadający koszule z klasycznym, prostym kołnierzykiem skierowanym ku dołowi, powinien więc zaopatrzyć się w dopasowane do nich krawaty i muchy. Dobrze zrobi, jeśli wybierze takie modele, które będą doskonale pasowały do więcej niż jednej koszuli w jego garderobie.

Kołnierzyk włoski

Innym, równie popularnym rodzajem kołnierzyka, jest tzw. kołnierzyk włoski, nazywany także Hai. Wyróżnia się na tle innych szeroko rozstawionymi skrzydełkami, tworzącymi niemalże prostą linię. W koszulach z takim kołnierzykiem stosuje się między innymi wyglądający na odcinany, lekko stojący Cutaway/Cutoff lub łagodniejszy, opadający Spread. Koszule z włoskim kołnierzykiem pasują Panom o określonych cechach anatomicznych – więcej na ten temat można dowiedzieć się z treści artykułu przygotowanego przez sklep Elegancki Pan.

Każdy kołnierzyk typu włoskiego pasuje do krawata i muchy, choć w połączeniu z tą drugą skraca szyję i poszerza zarówno twarz, jak i całą sylwetkę. Koszule z ekstrawaganckim, odcinanym kołnierzykiem typu Cutoff, świetnie wyglądają samodzielnie – powszechne zasady elegancji nie zabraniają noszenia ich bez krawata. Do tych z kołnierzykiem typu Spread wypada natomiast już założyć krawat. Każdy dżentelmen powinien więc wiedzieć, jak odróżniać od siebie poszczególne typy włoskich kołnierzyków.

Kołnierzyk oksfordzki

Kolejnym często stosowanym w koszulach męskich kołnierzykiem jest tzw. kołnierzyk oksfordzki, nazywany również amerykańskim. To klasyczny, skierowany ku dołowi kołnierzyk, który przypina się do koszuli za pomocą guziczków umieszczonych na końcach jego skrzydełek. Koszule z kołnierzykiem oksfordzkim są idealne do noszenia na co dzień np. do pracy – doskonale wpisują się w stylistykę smart casual i nie wymagają bardzo dokładnego prasowania.

Co do zasady, koszule z kołnierzykiem oksfordzkim nosi się bez muszki i krawata. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mężczyzna połączył je z wąskim krawatem czy delikatną muszką. Wszelkie eksperymenty z dodatkami są wskazane i nie powinny być uznane za nietaktowne. To właśnie główna zaleta koszul z kołnierzykiem oksfordzkim – można je niemalże dowolnie nosić i zestawiać z różnymi dodatkami bez obaw o popełnienie faux pas.

Kołnierzyk łamany i klubowy

Ostatnie dwa popularne rodzaje kołnierzyków, o których wypadałoby wspomnieć to kołnierzyk łamany i klubowy. Ten pierwszy to nic innego jak stójka przedłużona skrzydełkami klasycznego kołnierzyka – koszule z tego typu kołnierzem polecane są na bardzo formalne okazje i zakładane do m.in. fraków. Drugi to kołnierzyk zaokrąglony. Ma on charakter typowo casualowy i sprawdza się w nieformalnych okolicznościach.

Elegancki Pan do koszuli z kołnierzykiem łamanym zawsze zakłada muchę. Takiej koszuli nigdy nie łączy się z krawatem, przystoi to tylko autorytetom w dziedzinie mody. Kołnierzyk klubowy to zupełnie inna bajka – do niego wręcz nie wypada zakładać ani muchy, ani krawata. W końcu stosowany jest tylko w casualowych koszulach o nieformalnym charakterze.

Nie zawsze trzeba zakładać krawat. Do koszuli z tradycyjnym lub włoskim kołnierzykiem można dobrać także muszkę. Niektóre koszule da się też nosić bez dodatków – zaliczają się do nich m.in. koszula z kołnierzykiem oksfordzkim, klubowym czy włoskim typu cutoff. Są też takie modele koszul, które wypada łączyć jedynie z muchami (np. koszula z kołnierzykiem łamanym). Każdy dżentelmen powinien znać te zasady.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ