Kosmetyki dla dziecka: czego potrzebuje skóra malucha

Skóra dziecka znacznie różni się od skóry dorosłego. Przede wszystkim jest znacznie bardziej wrażliwa, skłonna do podrażnień. Skóra dziecka błyskawicznie wręcz reaguje na różnego rodzaju alergeny, a substancje drażniące mogą mieć na nią prawdziwie negatywny wpływ. Wybierając kosmetyki dla dzieci trzeba więc być bardzo ostrożnym. Należy także pamiętać, że wiele substancji, które nie podrażniają dorosłej skóry, u dziecka mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.

  1. Kosmetyk dla dziecka – co to znaczy?
  2. Dlaczego kosmetyki dla dzieci są wyjątkowe?

Kosmetyk dla dziecka – co to znaczy?

Nie ma co prawda prawnie wydzielonej odrębnej grupy kosmetyków dla dzieci, natomiast przyjęło się, że nazwa ta dotyczy wszystkich tych kosmetyków, które są bezpieczne dla dzieci poniżej 3. roku życia. Do tego okresu (choć często także i po nim) skóra dziecka ma specyficzne potrzeby i wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji. Produkty tworzone z myślą o najmłodszych powinny więc posiadać odpowiednie atesty. Jak najmniej powinno być w nich barwników i substancji zapachowych, najlepiej gdyby były zupełnie ich pozbawione.Produkty dla dzieci powinny wzmacniać barierę naskórkową, chronić przed nadmierną utrata wody i ograniczać rozwój mikroorganizmów na skórze. Mają one łagodzić podrażnienia.  Oczekiwać należy, że będą hipoalergiczne i bardzo delikatne.

Dlaczego kosmetyki dla dzieci są wyjątkowe?

Kosmetyki dla dziecka, szczególnie tego poniżej 3. roku życia powinny wyróżniać się bardzo przemyślanym i delikatnym w działaniu składem. Warto bowiem pamiętać, że skóra niemowlęcia i małego dziecka nie jest pełni dojrzała. W porównaniu ze skórą dorosłego, zupełnie inny jest stosunek masy ciała dziecka do powierzchni jego skóry. Dziecko ma tej skóry znacznie mniej. Przede wszystkim właśnie z tego powodu  dzieci są bardziej narażone na przegrzanie, wychłodzenie, ich skóra w większym stopniu przepuszcza płyny ustrojowe, ale i cechuje się większą wchłanialnością substancji, które ze skórą mają kontakt. Oddziaływanie kosmetyków na skórę dziecka jest o wiele silniejsze niż w przypadku osób dorosłych. Stąd potrzeba stworzenia produktów, które będą odpowiadać na te szczególne warunki. Dla składu kosmetyków dla dzieci znaczenie ma również to, że skóra dziecka ma mniej gruczołów potowych niż skóra osoby dorosłej oraz słabszą barierę naskórkową, która łatwo ulega uszkodzeniu. Dlatego skóra małego dziecka opisywana jest jako skóra wrażliwa, skłonna do podrażnień, silnie i szybko reagująca na czynniki zewnętrzne.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ