Auschwitz Krakow

Wybierasz się do Krakowa i zastanawiasz co obowiązkowo musisz zobaczyć? Będąc w Krakowie lub jego okolicach, nie można przejechać obojętnie obok miejsca pamięci poległych podczas wojny. Auschwitz, bo o nim mowa, to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, leżący na terenie Oświęcimia, niecałe 70 km od Krakowa. Nie jest to daleko, zważywszy na to, jaką ilość historii możemy usłyszeć i doświadczyć będąc w nim.

Jak przygotować się do wizyty w Auschwitz?

Wybierając się do Auschwitz musimy mieć na uwadze, że obóz ma dużą powierzchnię. Zwiedzenie choćby połowy, będzie wymagało od nas długiego spaceru, dlatego warto założyć wygodne sportowe buty. Bardzo ważne jest też to, co mamy na sobie. Musimy pamiętać, że jest to miejsce pamięci i należy ubrać się stosownie do sytuacji. Z pewnością powinniśmy mieć zakryte ramiona, a dolna część garderoby powinna być odpowiednio długa. Jeśli Wybieramy się do Auschwitz latem, ważne, by mieć na sobie okrycie głowy. Wycieczka polega na oglądaniu budynków od wewnątrz jak i od zewnątrz, przez co nasze głowy mogą być wystawione na działanie słońca. W upalne dni zalecane jest też zabranie ze sobą butelki z wodą. Musimy także pamiętać, ze na teren Auschwitz nie możemy wnieść plecaka o wymiarach  większych  niż 30x20x10 cm.

Co możemy zobaczyć odwiedzając Auschwitz?

Wchodząc do obozu zobaczymy bramę z napisem „ Arbeit macht frei”, która jest najczęściej z nim kojarzona. Część baraków w których spali więźniowie, została przerobiona tak, by móc zrobić w nich wystawy. W takich budynkach, zobaczymy zdjęcia z czasów wojny, przedstawiające np. to jak obóz wyglądał dawniej. Na ekspozycję wystawione są przede wszystkim osobiste rzeczy więźniów obozu. Takie jak buty, walizki, garnki, okulary, przedmioty przeznaczone do higieny osobistej oraz odzież roboczą tzw. pasiaki. W zbiorach znajdziemy również rzeczy pozostawione przez sprawców zbrodni.

W podziemiu będziemy mogli zwiedzić celę, w której zginął ks. Maksymilian Kolbe, komory gazowe oraz piece krematoryjne.

Jak wygląda zwiedzanie i ile trwa?

Zwiedzanie odbywa się głównie z przewodnikiem. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób pomaga przyswajać nam wiedzę. Opowiada nie tylko o zachowanych obiektach, ale też o tych które zostały zniszczone. Przed rozpoczęciem zwiedzania z przewodnikiem, dostaniemy zestaw słuchawkowy. Pomaga to lepiej zrozumieć co mówi, nawet jeśli oddalimy się nieco od grupy. Dla turystów zagranicznych możliwe jest zwiedzanie z tłumaczeniem na wiele języków.

Minimalnie na zwiedzenie całego obozu, należy przeznaczyć sobie co najmniej 1,5 godziny.

Ile kosztują bilety i czy warto kupić je wcześniej?

Zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Kolejki do kas z biletami są naprawdę długie, dlatego warto zakupić je wcześniej przez Internet. Ceny biletów zależą od tego czy wybieramy zwiedzanie indywidualnie, czy grupowe. W Auschwitz możemy skorzystać również z ulgi dla uczniów i studentów do 26 roku życia. Cena zależy także od liczby godzin jakie chcemy spędzić na zwiedzaniu. Minimalny czas to 3,5 godziny, a maksymalnie w Auschwitz jednego dnia możemy spędzić, aż 8 godzin. Ceny za najkrótsze zwiedzanie zaczynają się od 33zł za osobę przy małej grupie liczącej 10 osób. Przy takiej samej grupie za zwiedzanie przez 8 godzin, zapłacimy natomiast 60 zł za osobę.

Po zakupieniu biletów należy pamiętać, aby na miejscu być 30 min. przed rozpoczęciem zwiedzania.

Źródło: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ