Jak zabezpieczyć rower przed zimą?

Za oknem ponuro, a Twój jednoślad czeka na ciepłe dni? Nawet, gdy nie korzystasz z roweru zimą, pamiętaj o regularnym serwisowaniu swojego sprzętu po sezonie. Prawidłowa konserwacja zapobiega awariom i czyni Twój rower sprawniejszym.

Dbanie o pojazd zapewni Ci bezpieczną podróż i zmniejszy szanse na przykre niespodzianki w trasie. Aby skutecznie zabezpieczyć rower, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Przygotowanie jednośladu

Konserwację roweru wykonasz sam, bez udziału serwisu rowerowego i pomocników. Wystarczy zestaw podstawowych narzędzi, a szczególnie kluczy i odrobina zapału. Przyda się też zestaw do czyszczenia roweru i pompka. Warto zaopatrzyć się w rowerowe gadżety, jak choćby łyżki do ściągania opon. Jest ona szczególnie przydatna u posiadaczy wąskich opon.

Gdy wszystko będzie gotowe, dokonaj podstawowego przeglądu roweru. Sprawdź łańcuch, hamulce, przerzutki, opony, smar i stan ogólny pojazdu. Nie zapomnij o światłach i dzwonku, które znacznie poprawiają Twoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jak przygotować rower przed zimą?

Niezależnie od tego jaki masz sprzęt (https://www.tabou.pl/), na początek umyj dokładnie cały rower. Warto zastosować w tym celu odpowiedni preparat. Kolejnym krokiem jest zdjęcie łańcucha i nawilżenie go benzyną ekstrakcyjną lub naftą, a następnie staranne wytarcie do sucha. Ruchome elementy warto naoliwić, po wcześniejszym oczyszczeniem całości miękką szczotką, w celu pozbycia się pozostałości po błocie z napędu. Pamiętaj, by przy oliwieniu roweru ustawić łańcuch na najniższym poziomie zębatek.

Ile kosztuje przegląd roweru?

Oczywiście rower przed zimą możesz oddać w ręce fachowców. Profesjonalny serwis rowerowy to koszt w wysokości 50 zł, w podstawowym pakiecie usług. Serwisanci rowerowi za tą opłatę przesmarują i wyregulują napęd, poprawią działanie hamulców i dokręcą obluzowane śruby. Duży przegląd to koszt rzędu 150 zł. Polega on na wykonaniu podstawowych czynności serwisowych, a dodatkowo na sprawdzeniu łożysk i wymianie linek hamulców. Zaleca się, przy częstym korzystaniu z roweru, robić duży przegląd raz na dwa lata.

Przegląd roweru po zimie

Jak tylko śnieg zniknie, czas znów wsiadać na rower. Ale zanim to zrobisz, dokonaj kolejnego przeglądu. Przyjrzyj się bacznie, czy rower po zimie nie ma żadnych usterek. Szczególnie dokładnie sprawdź łańcuch, napęd i hamulce. Po wstępnych oględzinach, czas na rozpoczęcie konserwacji. Uzupełnij braki powietrza w oponach, a gdy pompowanie nie da spodziewanego efektu, wymień dętki lub je załataj. Następnie weź zestaw kluczy i dokładnie podokręcaj nakrętki w rowerze. Na końcu zostaje dokładne umycie jednośladu za pomocą wody i płynu lub specjalnych środków do tego przeznaczonych.

Przechowywanie roweru zimą

Na stan techniczny pojazdu wpływ mają warunki atmosferyczne. Z tego względu przechowuj rower w miejscu bezpiecznym – w domu, piwnicy, korytarzu, czy też w garażu. Odradzamy przechowywanie sprzętu na balkonie, chyba, że posiadasz pokrowiec na rower, który zapobiega jego niszczeniu. Zima to naturalny wróg roweru. O tej porze roku temperatura jest niska, na zewnątrz jest wilgotno, a odbite od śniegu promienie słoneczne mają szkodliwy wpływ na lakier. Ważne, by miejsce przechowywania sprzyjało dokonaniu łatwego serwisu. Miejsce to musi być też bezpieczne przed kradzieżą, dlatego odradzamy trzymania rowerów w tzw. blokowych wózkowniach, suszarniach, strychu, czyli miejscach ogólnie dostępnych dla innych osób.

Zadbaj o swój jednoślad!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ