Leasing liczony kilometrami – coś więcej niż zwykły leasing?

Zgodnie ze statystykami, zainteresowanie leasingiem operacyjnym stale rośnie. Większość przedsiębiorców leasinguje samochody, chcąc zbudować solidną flotę pojazdów. Wybierając konkretną ofertę, warto zwrócić uwagę na nowość – leasing uzależniony od liczby przejechanych kilometrów. W wielu przypadkach takie rozwiązanie może okazać się dużo korzystniejsze.

Leasing, którego wysokość raty zależna jest od liczby pokonanych kilometrów w ciągu miesiąca, jest innowacją na polskim rynku. Do tej pory przedsiębiorcy zobligowani byli do opłacania miesięcznych rat w stałej wysokości – bez względu na to, czy korzystali z samochodu, czy nie.

Płacisz wtedy, kiedy jeździsz

Takim hasłem właściciele firm zachęcani są do skorzystania z oferty. I faktycznie, ze strony http://happymiles.pl wynika, że rata leasingowa uzależniona jest od aktualnego w danym miesiącu przebiegu. Jeśli samochód pokonuje niewiele kilometrów, wówczas rata zostaje proporcjonalnie zmniejszona. Dzięki temu przedsiębiorca nie płaci pełnej kwoty, lecz odpowiednio mniejszą – zgodnie ze wskazaniami licznika samochodowego.

Takie rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjne, ponieważ – jak żaden inny leasing dostępny na rynku – dostosowuje się do cash flow przedsiębiorstwa. W momencie chwilowych przestojów, sezonowości czy choroby pracownika – a więc wtedy, gdy firma nie zarabia – rata leasingowa jest dużo mniejsza niż standardowa rata. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, zachowując tym samym płynność finansową.

Ile to kosztuje?

Należy mieć świadomość, że leasing liczony kilometrami – pod względem całościowych wydatków – kosztuje mniej więcej tyle samo, ile standardowa leasing. Różnica jednak polega na innym rozłożeniu kosztów korzystania z pojazdu. Część zmienna raty wyliczana jest na podstawie liczby kilometrów pomnożonych przez konkretną stawkę (w przypadku samochodów osobowych to ok. 0,38 zł). Część stała to marża leasingodawcy.

Warto wspomnieć również o kwocie wykupu. Jeśli rzeczywisty miesięczny przebieg będzie mniejszy od zakładanego, wówczas kwota wykupu wzrośnie na koniec umowy leasingowej. Jeżeli natomiast przebieg będzie wyższy od zakładanego, procentowa wartość wykupu zmniejszy się proporcjonalnie o zapłaconą w ratach nadwyżkę.

Nie tylko niższa rata leasingowa

Leasing liczony kilometrami, mimo innego sposobu rozliczania, jest typowym leasingiem operacyjnym. Oznacza to, że przedsiębiorca może czerpać korzyści z takiego rozwiązania, a więc m.in. wpływać na wysokość opłacanych do urzędu skarbowego podatków. To jednak nie wszystko…

Leasing liczony na podstawie pokonanych kilometrów pozwala na łatwiejsze, sprawniejsze i wydajniejsze zarządzanie flotą. Leasingobiorcy dostają bowiem dostęp do specjalnego systemu umożliwiającego monitorowanie zużycie paliwa, stylu jazdy kierowcy, czasu jego pracy i wiele innych parametrów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ