Lornetka

Zakup lornetki myśliwskiej powinien być odpowiednio przemyślany. To niezwykle ważne urządzenie znajduje zastosowanie na niemal wszystkich polowaniach. W odróżnieniu od zwykłych, lornetka myśliwska powinna odznaczać się kilkoma istotnymi parametrami. Zwracając na nie uwagę, będziemy mieli pewność, że kupujemy urządzenie wysokiej jakości. Poniżej podpowiemy o czym nie można zapomnieć w czasie zakupu.

Lornetki myśliwskie czy lunety myśliwskie?

Lornetki myśliwskie to inwestycja długoterminowa. Dobrej jakości lornetka może być przydatna przez okres kilkunastu lub nawet więcej lat. Szczególnie warto wybierać modele wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i wstrząsy, a także – wyposażone w funkcjonalne udogodnienia.

Na samym początku warto rozróżnić lornetki myśliwskie od lunet – które stanowią częściowo podobny sprzęt optyczny. Różnica pomiędzy jest prosta – luneta to urządzenia pojedyncze, lornetki natomiast powstają z zastosowania dwóch lunet ustawionych obok siebie.

Lunety stosowane są przede wszystkim w czasie prowadzenia obserwacji stacjonarnych, lornetki – podczas dokonywania obserwacji w ruchu. Ponadto, lornetki pozwalają na uzyskanie szerszego pola widzenia.

Lornetki myśliwskie – najważniejsze elementy konstrukcji

W konstrukcji lornetek myśliwskich wykorzystuje się trzy podstawowe elementy. Pierwszym jest obiektyw – czyli system soczewek zbierających światło oraz generujących obraz. Obiektywy mogą mieć różną powierzchnię, a tym samym – gromadzić mniejszą lub większą ilość światła, co ma przełożenie na jasność i wyrazistość przedstawianego obrazu.

Okular to element zwiększający rozmiar obrazu wytworzonego przez obiektyw. Dzięki niemu obraz trafiający do oka jest większy, wyrazistszy oraz precyzyjny.

Pryzmat to część odpowiedzialna za odwracanie wytwarzanego obrazu, aby trafiał on do naszego oka we właściwej pozycji. Bez obecności pryzmatu, widziany w lornetce obraz byłby do góry nogami.

Lornetki myśliwskie – na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Lornetka myśliwska dobrej jakości powinna odznaczać się wysoką transmisją światła. Jest to parametr szczególnie ważny w czasie polowania nocą, przy słabym oświetlenia. Wskazuje on na ilość światła transmitowaną przez lornetkę do ludzkiego oka. Warto inwestować zwłaszcza w lornetki z antyrefleksyjną warstwą soczewek.

Powiększanie obrazu to parametr mający duży wpływ na przydatność lornetki podczas wypatrywania i celowania w zwierzynę. Szczególnie, podczas polowania stacjonarnego, gdy przeczesujemy wzrokiem leśne gęstwiny, wypatrując sygnałów obecności zwierząt. Jeśli polujemy przede wszystkim na strzelnicy – wówczas warto wybierać lornetki o dużym powiększeniu – nawet 24-krotnym lub ponad 30-krotnym. Lornetki takie oferuje sklep dla myśliwych Do Lasu.

Zasięg pola widzenia oznacza szerokość obrazu uzyskiwanego w danej lornetce. Parametr ten wyrażany jest w metrach – oznaczają one szerokość obrazu przy obserwacji obiektów w odległości 100 lub 1000 metrów.

Liczba zmierzchowa oznacza przydatność danej lornetki do pracy w słabym świetle. Lornetki do stosowania w ciągu dnia mają liczbę zmierzchową o wartości mniejszej niż 15. Lornetki do pracy o zmroku – w przedziale od 15 do 20. Lornetki do obserwacji w porze nocnej mają liczbę zmierzchową od 20 wzwyż.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ