Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a co za tym idzie, nowy sezon motocyklowy. Warto już teraz zastanowić się nad zakupem nowego sprzętu na nadchodzące wiosenne i letnie miesiące.

Buty motocyklowe męskie – jak wybrać?

Przymierzając się do zakupu męskich butów motocyklowych trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów. Najważniejszą wytyczną jest oczywiście rozmiar obuwia, który może różnić się nieco od rozmiaru buta noszonego na co dzień. Dlatego warto przymierzyć buty przed zakupem udając się osobiście do sklepu, albo zdecydować się na zakup w sklepie internetowym, który umożliwia zwrot lub wymianę towaru. Po wyborze odpowiedniego modelu i rozmiaru warto jest trochę pochodzić w butach i sprawdzić, czy nie będą nas obcierać albo uwierać w czasie noszenia i jazdy na motocyklu. Może wydać się to dziwne zwłaszcza początkującym motocyklistom, ale w butach motocyklowych czasami też trzeba chodzić, dlatego warto wybrać takie buty, w których chodzenie będzie wygodne.

Funkcjonalność butów motocyklowych

Oprócz tego, że muszą być wygodne, buty motocyklowe męskie muszą być też funkcjonalne. Oznacza to, że muszą dobrze spełniać swoją rolę. W większości motocykli za pomocą nóg obsługuje się skrzynię biegów oraz układ hamowania. To znaczy, że buty muszą mieć podeszwę antypoślizgową, która zagwarantuje przyczepność podeszwy do dźwigni hamulca czy sprzęgła nawet w czasie jazdy w deszczu. Buty na motor mają zapewnić też odpowiednią ochronę w czasie jazdy na wypadek zderzenia się z jakąś niedużą przeszkodą lub w czasie upadku.

Rodzaje męskich butów motocyklowych

Męskie buty przeznaczone do jazdy na motocyklu można podzielić na kilka rodzajów. Wśród początkujących największą popularnością cieszą się buty uniwersalne ogólnego przeznaczania. Często na zakup takiego obuwia decydują się również motocykliści jeżdżący dla przyjemności na motorze turystycznym. Takie buty są funkcjonalne i wygodne. W porównaniu do innych rodzajów, ich design jest raczej skromny.

Miłośnicy chopperów zdecydowanie powinni wybrać buty na motocykl ze skóry. Często takie obuwie są ozdabiane dodatkowo ćwiekami lub innymi elementami metalowymi. To czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla oczu i pasującymi do maszyny.

Nieco inaczej wyglądają buty przeznaczone do ścigaczy. Można tu spotkać obuwie wykonane zarówno ze skóry, jak i z trwałego materiału. Warto dodać, że tkanina przeznaczona na buty motocyklowe do ścigaczy jest niewiarygodnie wytrzymała mechanicznie i odporna na zabrudzenia.

Buty przeznaczone do motocykli crossowych wyglądają jeszcze inaczej. W porównaniu do innych tego typu obuwie charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Są też dużo bardziej masywne.

Czy dobre buty motocyklowe męskie muszą dużo kosztować?

Jak nietrudno się domyślić, raczej nie. Cena nie jest jedynym wyznacznikiem jakości obuwia motocyklowego. Wybierając konkretny produkt należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość użytych materiałów oraz na jakość wykonania obuwia. Nie bez znaczenia są też systemy zastosowane w konkretnych obuwiach, które mają na celu uczynić je wygodnymi dla użytkownika. Przykładowo myśląc o dłuższych wyjazdach, warto wybrać buty z oddychającą membraną. To zapewni dobrą wentylację w bucie nawet podczas bardzo upalnych dni. Nasze stopy nie będą zmęczone nawet po długiej podróży. Jeśli jeździ się w każdych warunkach, warto rozważyć zakup butów wodoodpornych wyposażonych też w podeszwę antypoślizgową.

Ważnym elementem każdego buta motocyklowego jest element odblaskowy. To szczególnie ważne, gdy planujemy jeździć motocyklem po zmroku po drogach publicznych. Dzięki odblaskom jesteśmy lepiej widoczni na drodze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ