Ultrasonografia (w skrócie USG) to bardzo wszechstronna technika, która umożliwia zobrazowanie wielu narządów ludzkiego ciała. Aparaty USG wykorzystuje się we wszystkich szpitalach. Aparaty różnią się między sobą. Mają różne głowice i różne funkcje. W zależności do rodzaju badania wykorzystuje się inną częstotliwość fali ultradźwiękowej.
Na czym polega USG i do czego się je wykorzystuje?
Ultrasonografia to całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna technika diagnostyczna. Lekarz smaruje głowicę lub powierzchnie ciała pacjenta specjalnym żelem, po czym głowice przykłada do ciała pacjenta. Głowica wysyła fale ultradźwiękowe, które są w różnym stopniu przepuszczane przez tkanki i narządy. W zależności od ich gęstości otrzymuje się inny obraz, który jest wyświetlany na ekranie aparatu. Umożliwia to oglądanie tkanek pacjenta.
Za pomocą ultrasonografii można uwidocznić narządy jamy brzusznej i wykryć patologie takie jak kamienie nerkowe czy kamienie w drogach żółciowych. Każdy narząd pochłania inną ilość fal ultradźwiękowych, dlatego organy człowiek cechują się różną echogenicznością. Jeżeli jest ona nietypowa dla danego narządu, to może to świadczyć o chorobie. Z pomocą USG można też uwidocznić wady budowy narządów, takie jak na przykład nerka podkowiasta.
USG umożliwia też oglądanie narządów znajdujących się w jamie miednicy, takich jak pęcherz moczowy i prostata. Pozwala na obrazowanie stawów, naczyń i tarczycy. Jest wykorzystywane w diagnostyce rozwoju i stanu płodu w czasie ciąży. W okresie noworodkowym można wykonać USG przez ciemiączko i oglądać mózg noworodka. W stanach nagłych można wykonać szybkie badanie USG w celu zlokalizowania wolnego płynu.
Bardzo przydatna jest też funkcja doppler USG. Dzięki niej można uwidocznić przepływ krwi w sercu, naczyniach i w każdym narządzie. W zależności od częstotliwościowi fali wykorzystywanej do badania ogląda się narządy położone bardzo głęboko, takie jak na przykład nerki czy aorta lub bardzo powierzchownie, jak na przykład tarczyca. Możliwe jest nawet oglądanie znajdujących się pod naskórkiem warstw skóry i tkanki podskórnej.
Na czym polega badanie USG skóry?
Badanie USG skóry jest nieinwazyjne i niebolesne, jak każde badanie USG. Za pomocą aparatu USG lekarz ocenia poszczególne warstwy skóry. Możliwe jest wykrycie znajdujących się pod naskórkiem zgrubień i nieprawidłowych tworów. Pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego można wykonać biopsję niepokojących zmian. Za pomocą igły pobiera się bardzo niewielką ilość materiału na specjalne szkiełko, które wysyła się do badania pod mikroskopem.
USG pozwala również ocenić grubość poszczególnych warstw skóry i tkanki podskórnej oraz ich połączenia między sobą. Funkcja doppler umożliwia zobrazowanie przepływów w bardzo drobnych naczyniach skóry. Dzięki temu wiemy, czy jest ona prawidłowo ukrwiona i odżywiona. Na stronie wrosinski.pl znajdziemy szeroką ofertę zabiegów USG, a w tym USG skóry. Badania są wykonywane przez doświadczonych lekarzy przy użyciu najlepszych i najnowocześniejszych aparatów.