Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego

Rosnące ceny samochodów, długi okres oczekiwania i wysoka inflacja sprawiają, że zakup używanego auta wydaje się opcją rozsądniejszą niż nówki prosto z salonu. Jeśli podejdziesz do tego wydatku profesjonalnie, możesz znaleźć odpowiedni samochód w przystępnej cenie. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by uniknąć pułapek. Podpowiadamy, jak kupić używany samochód.

Auta używane – atrakcyjna oferta czy pułapka?

Samochody używane mają wiele zalet w porównaniu do aut nowych – przede wszystkim są tańsze i dostępne od ręki. Można też wziąć kredyt na samochód używany i wybrać stosunkowo młody pojazd z bogatym wyposażeniem.

Nie zawsze sytuacja wygląda tak kolorowo. Kierowcy w różny sposób użytkują i traktują swoje samochody. Odkupienie auta od kogoś znajomego lub jako pewne używane z sieci dealerskiej zwykle nie wiąże się z ryzykiem.

Jednak w komisach stoi wiele aut, które wymagają dokładnych oględzin. Kupno samochodu używanego wymaga wiedzy i poświęcenia na to czasu. Można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert, ale też wiele prób oszustwa i samochodowych „bubli”. Kupno samochodu używanego wiąże się z ryzykiem, bo jednak sprzedający może próbować ukryć wady pojazdu. Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego?

Nie każdy kupujący potrafi sam ocenić stan techniczny auta, dlatego warto skorzystać z usług eksperta – doradcy samochodowego. Kupno samochodu używanego z osobą, która doskonale wie, co sprawdzić, jest znacznie łatwiejsze. Jeśli nie masz takiej możliwości, można też zapytać o możliwość sprawdzenia pojazdu na stacji diagnostycznej. Poza tym sprawdź:

  • lakier – sprawdź, czy auto nie ma odprysków lub szpachli, co świadczyłoby o ew. maskowaniu rys lub poważniejszych uszkodzeń. Jednak idealny lakier w przypadku auta kilkuletniego powinien szybciej wzbudzić podejrzenia niż niewielkie usterki, które są normalne podczas codziennej eksploatacji samochodu. Przydatnym narzędziem w trakcie oględzin jest miernik lakieru. Jednak najpierw samodzielnie oceń lakier i stan oraz spasowanie blach;
  • elementy pod maską i podwozie – w aucie używanym dokładnie wyczyszczony silnik powinien wzbudzić czujność;
  • przebieg – co prawda „przekręcanie” licznika jest karane, ale dochodzi do takich praktyk. Na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl można to zweryfikować;
  • korozja – sprawdź, czy auto nie ma rdzy na nadwoziu i podwoziu;
  • pochodzenie auta – warto dowiedzieć się, czy auto jest krajowe, ilu miało właścicieli;
  • bezwypadkowość – po stanie lakieru najłatwiej będzie to ocenić;
  • sprawdź historię pojazdu – samochód używany na co dzień nie będzie wyglądać jak nowy, jeśli ma już kilka lub kilkanaście lat. Ma prawo mieć odpryski czy drobne obicia. Jeśli wygląda zbyt idealnie, prawdopodobnie przeszedł lakierowanie lub choćby poprawki lakiernicze. Jeśli sprzedawca unika odpowiedzi, może coś ukrywać. Zadawaj jak najwięcej pytań i sprawdź numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu, który może dostarczyć wiele cennych informacji o danym samochodzie.

Źródła:

https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/20-prostych-sposobow-na-zwiekszenie-zywotnosci-swojego-auta/hrg4zsd

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ