Nadciśnienie u dzieci i młodzieży to poważny problem, pojawiający się niestety coraz częściej. Jest niezwykle groźne ze względu na to, że wysokie ciśnienie zdiagnozowane już w młodym wieku, utrzymuje się również w dorosłym życiu i bardzo często, w wielu przypadkach, może doprowadzić do groźnych powikłań.

Nadciśnienie u dzieci i młodzieży może występować pierwotnie, bez jakichkolwiek przyczyn, ale również może być wynikiem wtórnym innych chorób. Wśród wtórnych przyczyn nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży wymienia się choroby miąższu i naczyń nerek, a także choroby tarczycy. Nadciśnienie w sposób pierwotny występuje natomiast u dzieci, które cierpią na nadwagę lub otyłość, lub też u dzieci obciążonych genetycznie, a więc pochodzących z rodzin, w których występuje nadciśnienie. Objawy podwyższonego ciśnienia na początku mogą być znikome, a ukazać się dopiero później. Do najczęstszych objawów należą jednak częste bóle i zawroty głowy, brak przyrostu masy ciała pomimo dorastania, zaburzenia widzenia, wymioty i nudności, czy też stały niepokój i emocjonalne pobudzenie. Jeżeli zaś przyczyną nadciśnienia są różnego rodzaju choroby nerek, to u dziecka spodziewać się można bladości błon śluzowych,
obrzęków twarzy i kończyn, lub też częstych zaburzeń w zwykłym oddawaniu moczu. Rozpoznanie objawów może być często jednak mylne, dlatego wymaga postawienia odpowiedniej diagnozy. Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży jest możliwe w pełni tylko i wyłącznie dzięki wykonywaniu systematycznych pomiarów wartości ciśnienia podczas wizyt lekarskich. Następnie wszelkie wyniki odnosi się do znanych norm. Oczywiście podczas wykonywania pomiarów należy zachować wszystkie reguły dotyczące adekwatności pomiaru. Warto wiedzieć o tym, że pomiar ciśnienia tętniczego powinien być elementem rutynowych badań lekarskich u dzieci już od trzeciego roku życia. Leczenie nadciśnienia u dzieci i młodzieży odbywa się oczywiście w oparciu o metody farmakologiczne, poprzez podawania właściwego leku.

www.unumodels.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapalenie spojówek
Następny artykułAlfa Romeo 166

ZOSTAW ODPOWIEDŹ