nordic walking

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Jej brak powoduje wystąpienia różnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krwionośnego. Ostatnio bardzo modny i skuteczny jest nordic walking, polecany szczególnie osobom starszym, ze względu na to iż nie obciąża stawów w przeciwieństwie do biegania czy innych intensywniejszych ćwiczeń. Nordic walking polecany jest zresztą osobom w każdym wieku, w tym szczególnie osobom z zaburzeniami krążenia. Regularne uprawianie tej aktywności wzmacnia mięśnie górnej części tułowia i ramion oraz mięśnie kończyn dolnych, a także usprawnia pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

A może jednak nie spotkaliście się jeszcze z takim pojęciem?

Nordic walking jest rodzajem szybkiego spaceru z wykorzystaniem specjalnych kijków. Angażuje nie tylko nogi, ale również górną część ciała i ramiona. Dzięki temu wydatek energetyczny jest większy niż przy zwykłym spacerze, a tym samym spala się więcej kalorii. Ćwiczenie to jest niezwykle bezpieczne, wydajne oraz biodynamiczne, przynosząc wiele korzyści dla zdrowia. Ponadto może być stosowane przez osoby w każdym wieku. Idealnie nadaje się dla tych, którzy zmagają się ze zbędnymi kilogramami ze względu na wspomniane już niewielkie obciążenie stawów (które są obciążone przez nadmiar tkanki tłuszczowej) oraz aerobowy charakter ćwiczeń, które są niezwykle skuteczne w przypadku spalania tkanki tłuszczowej.

nordic walking a spalanie kalorii - swietny sposob

Nordic walking a marsz tradycyjny

Okazuję się, że podczas treningu nordic walking spalamy od 400 do 450 kalorii na godzinę, angażując przy tym 90% mięśni naszego ciała, podczas gdy tradycyjny marsz pochłania w tym samym czasie znacznie mniej, bo około 280 kalorii na godzinę. Podczas treningu nasze tętno wzrasta o ok. 5 – 17 uderzeń na minutę (jest więc wyższe o ok. 13% niż w trakcie zwykłego marszu). Warto dodać, że w czasie uprawiania nordic walking spalanie kalorii jest intensywniejsze, przy czym obciążenie dla kręgosłupa oraz stawów jest mniejsze nawet o 5 kilogramów przy równym podłożu. Dzięki temu możemy trenować wytrzymałość i jednocześnie zwiększamy szanse na zachowanie zdrowia i szczupłej sylwetki. Oprócz tego wywiera to pozytywny wpływ na przemianę materii, co sprzyja pozbyciu się zbędnych kilogramów. Zastanawiacie się ile kalorii jesteście w stanie spalić podczas jednego spaceru z kijkami Cóż, zależy to oczywiście w dużej mierzy od jego długości, tempa spaceru oraz parametrów antropometrycznych danej osoby.

Tabela zależności tempa i czasu spaceru z kijkami oraz wagi danej osoby, a ilością spalonych kalorii:

Tempo 6 km/h 7,5 km/h
Długość spaceru 30 min 60 min 90 min 30 min 60 min 90 min
Masa ciała 60 kg 60kg
Kalorie spalone

(w przybliżeniu)

150 kcal 300 kcal 450 kcal 170 kcal 330 kcal 500 kcal

Ponadto im większa masa ciała, tym ilość spalonych kalorii będzie proporcjonalnie wyższa. Jak również można zauważyć z powyższej tabeli, szybsze tempo spaceru również zwiększa wydatek energetyczny.

Odchudzające efekty nordic walking

  • podczas treningu spalamy znacznie więcej kalorii niż przy tradycyjnym spacerze
  • tętno rośnie o 5-17 uderzeń/min.
  • już po kilku treningach mamy szczuplejszą talię i brzuch
  • angażujemy niemalże wszystkie mięśnie naszego ciała co sprzyja szybszemu gubieniu zbędnych kilogramów
  • jest efektywniejszy niż zwykły marsz
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ