Oleje i smary stosowane w rolnictwie

Rolnictwo to dziedzina gospodarki, która wymaga udziału zaawansowanych technicznie maszyn. Ich praca polega na intensywnym działaniu, w każdych warunkach pogodowych. Do skutecznego zabezpieczenia pracujących części konieczne są oleje i smary, chroniące je przed przegrzaniem i zatarciem. Jakie to smary? Skąd wziąć najlepsze produkty? Zobacz nasz poradnik.

Mechanika maszyn rolniczych opiera się na różnego rodzaju cieczach, olejach i smarach. To produkty niezbędne, a ich regularna wymiana przedłuży żywotność ciągnika rolniczego, podnośnika, przyczepy oraz innych mechanizmów używanych w produkcji żywności.

Jakie oleje i smary spotykamy w rolnictwie?

Przede wszystkim oleje silnikowe. Najczęściej do ciągników i innych maszyn rolniczych używa się olejów mineralnych klasy CC i CD. To chłodzący i smarujący olej, wytrzymujący wysokie obroty jednostki napędowej zarówno na biegu aktywnym, jak i jałowym. Nie wypłukuje on silnika, zapewnia najlepsze smarowanie, a jego lepkość nie wpływa na działanie jednostki.

Poza olejami silnikowymi konieczne do pracy są też różnego rodzaju płyny hydrauliczne. Dzięki nim możesz m.in. podnosić doczepiane do ciągnika maszyny, heder w kombajnie czy uruchamiać wywrotkę w przyczepie. Płyny hydrauliczne wysokiej jakości umożliwiają intensywną pracę, są w pełni higroskopijne i nie degradują się np. pod wpływem bardzo wysokiej temperatury.

Zwróć również uwagę na oleje przekładniowe, stosowane w maszynach z blokowaniem mechanizmu różnicowego. Koniecznie musisz mieć również smary do elementów mechanicznych, w tym podnośników i wiele innych produktów tego typu.

Czy smary i oleje trzeba wymieniać?

Zdecydowanie tak! Części smarne, oleje i płyny to elementy eksploatacyjne, które po czasie się zużywają. Smarowanie należy sukcesywnie powtarzać, natomiast olej trzeba wymieniać. Jak często? Zgodnie z wytycznymi producenta jeżeli chodzi o roboczogodziny, natomiast nie powinno to być rzadziej niż 500 do 800 roboczogodzin w nowszego typu ciągnikach rolniczych.

Gdzie znajdziesz najlepsze oleje, płyny i smary stosowane w rolnictwie? Poszukaj je w hurtowniach internetowych z częściami zamiennymi takimi jak Pesta. Na stronie https://esklep.pesta.com.pl/oferta/oleje-plyny otrzymasz wiele różnego rodzaju olejów i smarów przeznaczonych do różnych typów maszyn rolniczych, uznanych i cenionych producentów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ