Oświetlenie wnętrza samochodu, czyli co wiesz o retrofitach?

Retrofit oznacza modernizację, poprawę i unowocześnianie. W przypadku oświetlenia wnętrza samochodu mówi się o retrofitach, czyli źródłach światła, które charakteryzują się niskim poborem energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, a przy tym znacznie lepszą jakością świecenia.

LEDowe zamienniki

Retrofity to tak naprawdę LEDowe zamienniki. W ostatnim czasie zyskują na popularności, dzięki temu, że są to światła wysokiej jakości. Ponadto dzięki temu, że w ich produkcji zastosowano kształty i trzonki takie jak w żarówkach E27, E14, ES111 czy AR111 mogą być stosowane bezpośrednio w miejsce tradycyjnych żarówek.

Żywotność i nie tylko

Retrofity LED charakteryzują się solidnością oraz tym, że emitują jednolite, nieselektywne światło, które nie rozprasza kierowcy. Mają także znacznie wydłużoną żywotność – do nawet 5000 godzin pracy, a przy tym zużywają nawet do 80% mniej energii niż zwykłe żarówki. W przypadku retrofitów OSRAM zastosowano dodatkowo rozwiązanie ułatwiające wymianę – intuicyjny system plug & play. Warto również dodać, że nowoczesne retrofity są odporne na wstrząsy i drgania, dzięki czemu sprawdzą się nawet w samochodach terenowych.

Zwykłe żarówki:

tylne

Retrofity LED (na zdjęciu sposób świecenia retrofitów OSRAM):

biale

Do wyboru, do koloru

Ponieważ żarówki te montuje się we wnętrzu pojazdu, nie występują co do nich obostrzenia prawne, jeśli chodzi o barwę emitowanego światła. Dlatego też niektóre firmy oferujące retrofity, tworzą linie produktów w różnych kolorach, aby klient dobrał odcień światła wedle własnych potrzeb. Jedną z takich firm jest OSRAM, który proponuje 4 kolory LEDowych zamienników oświetlenia wnętrza:

  • LEDriving Amber – żarówki OSRAM do wnętrza pojazdu, które charakteryzują się temperaturą barwową 2000K. Ich światło jest ciepłe i żółte.

  • LEDriving Warm White – retrofity OSRAM, które mają temperaturę barwową 4000K, światło, które emitują ma ciepły, biały kolor,

  • LEDriving Cool White – żarówki o temperaturze barwowej 6000K. Emitują zimne, białe światło.

  • LEDriving Ice Blue – te retrofity mają temperaturę barwową 6800K, przez co emituje światło chłodnego, niebieskiego koloru.

temperatura barwowa

O co chodzi z rezystorem?

Na rynku funkcjonuje sporo wątpliwej jakości retrofitów, które mają wbudowane rezystory. Zabieg ten służy rozwiązaniu problemów z wyskakującym w niektórych samochodach błędem o przepalonej żarówce. W tym celu producenci montują w swoich żarówkach wewnętrznych rezystory, które w założeniu mają rozwiązać ten problem. Niestety taka konstrukcja, to mówiąc krótko „zabójstwo dla żarówki”, gdyż bardzo negatywnie wpływa na jej trwałość i efektywność.

Co na to OSRAM? Jak podaje Magdalena Bogusz, marketing manager specialty lighting firmy OSRAM: „Jeśli chodzi o jakość retrofitów, to gospodarka ciepłem odgrywa tutaj kluczową rolę. Dołożenie rezystora na płytce drukowanej powoduje znaczne zwiększenie temperatury chipu, co z kolei ma negatywny wpływ na wyżej wymienione aspekty. W związku z tym firma OSRAM zdecydowanie nie korzysta z tego rodzaju rozwiązania, proponując zastosowanie zewnętrznego rezystora, który nie ingeruje w pracę żarówki” (źródło informacji: motofocus.pl).

Nie tylko do wnętrz?

Retrofity legalnie można stosować jedynie we wnętrzu samochodów osobowych. Inaczej sprawa wygląda, w przypadku jazdy po bezdrożach (tj. drogach niepublicznych) retrofity LED można montować do oświetlania drogi. Głównie dotyczy to wypraw off-road. Na drogach publicznych jest to zakazane, gdyż żarówki te są niezgodne z ECE (czyli homologacją). Niewłaściwe stosowanie retrofitów LED na drogach publicznych grozi unieważnieniem homologacji pojazdu oraz utraty ochrony ubezpieczeniowej.

auto

Kupować czy nie?

Retrofity LED nie są drogie, więc szukając oświetlenia do wnętrza samochodu, bagażnika czy do samochodu off-road, warto je wziąć pod uwagę. Wydzielają naprawdę mocne światło, które nie ślepi, lecz bardzo dobrze rozjaśnia ciemność. Podczas wyboru nie dajmy się jednak naciągnąć na podróbki, których na rynku jest naprawdę sporo. Przed zakupem zwróćmy uwagę na budowę żarówki, gdyż to ona w głównej mierze odpowiada za sposób świecenia lamp. Znaczna większość dostępnych na polskim rynku produktów, to tradycyjne oprawki z widocznymi, pojedynczymi diodami, świecącymi tylko w jednym określonym kierunku. Nie jest to dobre rozwiązanie, w związku z czym firma OSRAM wprowadziła retrofity LED, które świecą równomiernie, w każdą stronę w sposób niemal taki sam jak tradycyjne żarówki. Jest to cecha przemawiająca za wyborem produktów sprawdzonej firmy. Warto tutaj również dodać, że w przypadku produktów renomowanych marek z pewnością otrzymamy gwarancję (OSRAM daje 5 i 3-letnie gwarancje).

Źródło zdjęć: nocar.pl, nightbreakerunlimited.co.uk, pixabay.com, pexels.com

[Głosów:8    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ