Kino 4D

Jeszcze 10 lat temu w kinach można było się spotkać prawie wyłącznie z filmami 2D. Rozwój technologii spowodował jednak, że w ostatnich latach równie wysoką popularność zrobiły filmy 3D, które można oglądać w kinie z wykorzystaniem specjalnych okularów. Szczególnie często można spotkać się z projekcjami filmów 3D w przypadku filmów fantastycznych, sensacyjnych, horrorów, ale także w przypadku filmów animowanych. Okazuje się, że filmy 3D to jednak jeszcze nie koniec rewolucji w kinach. Melodią przyszłości są bowiem projekcje filmów 4D w specjalnie do tego dostosowanych salach kinowych. W Polsce otwarto niedawno pierwszą, dużą salę kinową 4D. Jak funkcjonuje sala kinowa przystosowana do takiego filmu?

Zasady działania sali kinowej 4D

Sala kinowa 4D jest w pełni zautomatyzowana. Działaniem jej jako całości, jak i pojedynczych foteli, steruje zaawansowany sprzęt komputerowy zlokalizowany w niewielkim pomieszczeniu obok sali. Ustala on, w którym dokładnie momencie filmu widz ma odczuć pożądane efekty, dostosowując do tego specjalne fotele kinowe. Zamontowane w nich mechanizmy pozwalają na stworzenie efektu idealnie dostosowanego do konkretnego filmu.

Efekty filmowe w kinach 4D uzgadniane są z ich reżyserem. Pozwala więc to na wierne odtworzenie jego zamierzeń w kwestii osiągnięcia u widza określonych odczuć. Gwarantuje to więc przeżycie niesamowitego seansu, który zapadnie na wiele dni w pamięci.

Jakie efekty można osiągnąć w kinie 4D?

W kinie 4D angażowane są prawie wszystkie zmysły osób siedzących na sali. Oprócz wzroku i słuchu, wśród widzów uruchamiane są także bodźce czuciowe związane z uczuciem znajdowania się w ruchu i dotykiem oraz zmysł węchu. Jeśli chodzi o wrażenia ruchowe, są one przede wszystkim związane z umiejscowieniem w sali kinowej ruchomych foteli. Siedzenia w sali kinowej są skonfigurowane w taki sposób, że pozwalają na ich pochylanie się praktycznie w każdą stronę, pod każdym kątem, podskakiwanie i wibrowanie. Dzięki temu można dostosować je do dowolnej akcji w filmie, obojętnie czy będzie to pościg, gonitwa czy lot w powietrzu. Wśród pozostałych efektów związanych z bodźcami czuciowymi, warto jest wymienić także kropienie wodą (np. podczas deszczu lub poruszania się po wodzie w trakcie filmu) czy też smaganie podmuchami powietrza. Z kolei w przypadku zmysłu węchu można wymienić przede wszystkim uruchamiane w kinie zapachy dymu, lasu czy jedzenia, wypuszczane przez specjalne dysze.

Kino 4D oprócz uruchomienia nowych zmysłów, rozwija także możliwości w kwestii odczuć związanych ze zmysłem wzroku i słuchu. W kinie 4D, np. reflektory umieszczone po bokach sali są w stanie imitować słońce, uderzenia pioruna czy światła samochodowe, natomiast umieszczone po bokach foteli wyloty powietrza i głośniki – dodatkowe efekty dźwiękowe. W ten sposób widz może się poczuć jakby rzeczywiście uczestniczył w akcji filmu.

Dlaczego warto jest wybrać się do kina 4D?

Kino 4D zapewnia bardzo interesującą formę rozrywki, stanowiącą połączenie oglądania filmu z ruchem i uczuciem, jakby było się w miejscu akcji w rzeczywistości. Z takich efektów na pewno będą bardzo zadowolone dzieci i młodzież, ale też osoby dorosłe, które pasjonują się kinematografią i związanymi z nią nowinkami technologicznymi. Efekty możliwe do uzyskania w kinie 4D potęgują wrażenia z projekcji filmu. Kino 4D jest w stanie dać rozrywkę stanowiącą połączenie kilku form wypoczynku naraz. Dzięki temu wyższa cena biletu zostanie zrekompensowana niesamowitymi wrażeniami.

Czy sale kinowe 4D będą miały rację bytu?

Sale kinowe 4D przez zaawansowane technologie, które powodują wysoki koszt ich budowy nie są obecnie najprostsze w budowie. Ze względu na konieczność zamontowania specjalnych foteli i stosowania zaawansowanego sprzętu komputerowego, są one jeszcze dość drogie i niewiele kin decyduje się na ich budowę, a jeśli już, to wstęp na odbywające się w nich seanse jest często dwa razy droższy niż na klasyczne seanse w kinach 2D. W ten sposób właściciele takiej sali kinowej muszą sobie odbić koszty, które zostały poniesione na inwestycję. Choć w Europie nie ma jeszcze zbyt dużej liczby profesjonalnych sal kinowych na dużą liczbę widzów, w ciągu kilku-kilkunastu najbliższych lat można się spodziewać dużego wzrostu ich popularności. Już teraz demonstracyjne pokazy tego typu kin dla mniejszych grup, zlokalizowanych głównie w miejscowościach wypoczynkowych, cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Możliwości jakie daje kino 4D pozwolą jednak także w przyszłości na stworzenie mrocznego klimatu horroru w firmach przeznaczonych dla osób dorosłych, które lubią naprawdę mocne wrażenia.

Tak samo, jak w przypadku telewizorów 3D, które zdobyły dużą popularność na fali filmów 3D, istnieje spora szansa na stworzenie na fali sal kinowych 4D, podobnych mechanizmów w warunkach domowych (nowoczesne telewizory połączone z fotelami). Historia nauczyła nas już wiele razy, że to, co wydawało się być kiedyś fantastyką, może stać się wkrótce rzeczywistością.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ