Podróż motocyklem – jak ją zorganizować

Dalekie podróże motocyklem nie są tak popularne, jak jazda czterokołowcem, jest to jednak gigantyczna frajda, której trudno się oprzeć. Niemniej jest to również duże wyzwanie, które wymaga właściwego przygotowania z Twojej strony. Aby droga była bezpieczna, polecamy np. opony motocyklowe Angel ST, zamontowanie dobrych kufrów, czy wykupienie ubezpieczenia.

Dobre opony motocyklowe – Angel ST sprawdzą się idealnie

Przede wszystkim musisz zacząć od przystosowywania swojego motocykla do dalekiej jazdy. Jeżeli chcesz zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo podczas drogi, zainwestuj w dobry komplet opon, które będą charakteryzowały się bardzo dużą przyczepnością (szczególnie podczas deszczu!) i odpornością na uszkodzenia. Mogą to być np. opony motocyklowe Angel ST od firmy Pirelli.

Pamiętaj, że w przypadku motocykla jesteś absolutnie odsłonięty i jeżeli Twoje ogumienie zawiedzie, może to doprowadzić do bardzo groźnego w skutkach wypadku. Jadąc w długą drogę, podczas potencjalnie zmiennych warunków pogodowych, musisz dysponować ogumieniem najwyższej jakości.

Badania techniczne – przeprowadź je BARDZO dokładnie

Oczywiście każdy posiadacz motocykla dba o swoją maszynę, jednak przed dłuższą podróżą poddaj swój pojazd szczególnej kontroli. Wykwalifikowany diagnosta powinien dokładnie przyjrzeć się pracy jednośladu, a w razie jakichkolwiek usterek – powinieneś zlecić ich natychmiastową naprawę. W długiej trasie wszelkie nieprawidłowości mogą przysporzyć Ci wielu kłopotów!

Kufry na motocykl – bez nich nie wyjeżdżaj w trasę

Wyruszając w drogę koniecznie wyposaż swój motocykl w odpowiednie kufry. Polecamy wybór takich kufrów, które będą spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa i do których nie będzie możliwe włamanie. Pamiętaj też, by postawić na pewną markę: kufry muszą w końcu być dobrze wyważone, by nie przeważały motocykla na którąś ze stron.

Mądrze się spakuj

Z racji ograniczonego miejsca w kufrach, musisz bardzo rozsądnie podejść do kwestii pakowania. Zabierz oczywiście odzież i bieliznę na zmianie, a także coś ciepłego (np. koc). Zawsze woź ze sobą kamizelkę odblaskową, zapasowe części do motocykla, żarówki, miej też taśmę izolacyjną, bezpieczniki, czy opaski zaciskowe. Oczywiście nie zapomnij o wodzie i podstawowym prowiancie.

Jednocześnie uczulamy, abyś zwracał uwagę na wagę bagażu w każdym kufrze. Obciążenie po każdej ze strony powinno być zbliżone, bowiem w przeciwnym wypadku motocykl będzie nieco się przechylał. Mogłoby to bardzo obniżać komfort jazdy.

Ubezpiecz się na drogę

Nawet mając najlepsze opony, jak opony motocyklowe Angel ST od Pirelli, nie możesz mieć pewności, że po drodze nie spotka Cię coś nieprzyjemnego. Niestety: maszyna może ulec awarii, może też przydarzyć Ci się przewrotka lub poważniejszy wypadek. W takiej sytuacji warto mieć wykupiony dobry pakiet ubezpieczeniowy.

W razie jakichkolwiek kłopotów, ubezpieczenie pokryje koszty transportu motocykla do punktu naprawczego, może też pomóc Ci w zorganizowaniu transportu do kraju. Co więcej, w razie np. wystąpienia złamań, może ono pokryć koszty leczenia za granicą. Miej to wszystko na uwadze przed wyruszeniem w drogę.

Codziennie planuj trasę

Jeżeli planujesz dłuższą podróż po Europie, warto przed każdym wyjazdem zaplanować sobie trasę – szczególnie orientując się w rozlokowaniu ewentualnych hoteli, w których mógłbyś przystanąć. Niestety wielogodzinna jazda mogłaby wpłynąć na bezpieczeństwo, lepiej więc zawczasu wiedzieć, gdzie będziesz mógł sie zatrzymać.

Zawsze też sprawdzaj prognozy pogody na cały dzień. Jeżeli wiesz, że mają wystąpić silne opady deszczu, nie ryzykuj dłuższej drogi, a zaplanuj krótsze odcinki. Każdy motocyklista wie, jak niebezpieczna jest jazda w czasie ulewy!

Zawsze zachowuj rozsądek

Jednak ani opony motocyklowe Angel ST, ani dobre wyposażenie motocykla nie zagwarantują Ci bezpieczeństwa, jeżeli sam nie będziesz wykazywał się rozsądkiem. Staraj się jechać bezpiecznie, nie podejmuj ryzykownych działań i zawsze bądź skupiony na jeździe. W takim przypadku podróż może być pasjonującą, wielką przygodą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ