Hemoroidy lub też inaczej guzki krwawnicze to wstydliwy problem wielu Polaków, jednak nie każdego to dotyczy. Statystyki głoszą nawet o co drugim Polaku. Czy to już choroba cywilizacyjna? Czy możemy się przed nimi ustrzec? Od czego powstają hemoroidy i jak ich unikać? Czy profilaktyka w ogóle jest możliwa?
Wspomniane wcześniej żylaki odbytu są coraz bardziej powszechne z jednej prostej przyczyny. Sprzyja im siedzący tryb życia. Mało tego, że pracownicy zwani biurowymi, całe osiem godzin spędzają przed komputerem w pozycji siedzącej, to po powrocie do domu również zasiadamy do tej samej maszyny, w tej samej wymuszonej pozycji. Warto także wspomnieć, że coraz częściej pracujemy poza miejscem zamieszkania, co wiąże się z uciążliwymi dojazdami samochodem czy też transportem publicznym, gdzie znów siedzimy, a na aktywność fizyczną brakuje nam zarówno czasu jak i chęci.
Do złej funkcjonalności hemoroidów może się przyczynić ciąża oraz otyłość. W przypadku ciąży, płód uciska na układ żylny, przy otyłości – robi to tkanka tłuszczowa. Podczas stanu błogosławionego może to być zdecydowanie bardziej dokuczliwe, ponieważ kobieta oprócz problemów z hemoroidami nierzadko musi zmagać się również z innymi dolegliwościami. Trzeba też uważać na stosowane leki, czy maści, żeby przypadkiem nie zaszkodzić nienarodzonemu jeszcze maleństwu.
Powinniśmy także dbać o codzienną dietę i uważać na swoje wypróżnienia. Zbyt częste (biegunki) czy zaparcia, mogą wzmagać pracę jelit i znów, powodować uciski na żyły w okolicy odbytu. Należy pamiętać o odpowiednio dużej ilości błonnika oraz odpowiedniej dla naszej postury ilości przyjmowanych płynów. Na jeden kilogram masy ciała powinno przypadać około 30 cm sześciennych wody na dobę!
Podnoszenie ciężarów, może być kolejną przyczyną tej wstydliwej przypadłości. Choć nie jest to zbyt popularna teoria, trzeba mieć na uwadze, że tak jak ciąża czy otyłość, wysiłek podnoszenia ciężarów powoduje podobny nacisk na żyły, a to jest głównym powodem problemów z hemoroidami.
[Głosów:0 Średnia:0/5]