Połów gruntowy- wybierz najlepszy sprzęt

0
2124

Metoda połowu gruntowa jest chyba jedną z najstarszych i najczęściej wykorzystywanych na większości Polskich łowisk. Każdy nawet początkujący wędkarz może zacząć przygodę z wędkarstwem od tej techniki, ponieważ podstawowy sprzęt wystarczający początkującym jest relatywnie tani a dostęp do niego ogromny.

Wybór sprzętu powinien być dopasowany do typu łowiska, jak również do rodzaju i wagi ryb, które zamierzamy łowić. Dobre jakościowo wędki do połowów gruntowych, można znaleźć w okazyjnych cenach w profesjonalnych sklepach internetowych. Dopasowanie odpowiedniego wędziska, kołowrotka czy żyłki to nie wszystko, należy zadbać również o obciążnik i odpowiedni sygnalizator.

Decydując się na połów ryb, należy dobrać wędkę dopasowaną do naszych indywidualnych preferencji, oraz tego, jak daleko zamierzamy ją zarzucać. Inaczej będzie odbywało się to na spokojnych jeziorach, a inaczej łowiąc w nurcie okolicznej rzeki.

Odpowiednia wędka

Każda z wędek charakteryzuje się parametrami, które powinny być dopasowane do naszego łowiska. Wędki podzielić możemy na 2 kategorie w oparciu o ich budowę. Wyróżniamy zarówno wędziska nasadowe, jak i wędziska teleskopowe.

W przypadku wędek nasadowych można ich przewaga kryje się w ugięciu wędki, najczęściej wybieranymi są te z przedziału pomiędzy 1,5 lb a 3 lb. Bardzo ważnym kryterium jest również długość samej wędki. Nie przy każdej długości wędki, będzie możliwe lub proste złapania każdego z okazów, Przy dłuższych modelach można napotkać problem przy cięższych drapieżnikach.

Kolejnym kryterium wpływającym na wybór jest ciężar wyrzutowy, który będzie wykorzystywany. Tutaj też rozbieżność wagowa jest ogromna, najlżejsze, a zarazem rzadziej używane ciężary zaczynają się od 10g, a największe mogą ważyć nawet do 150 gram.

W zależności od preferowanej długości rzutu, wybór pozostawiamy indywidualnym wymaganiom każdego z wędkarzy. To dzięki tym zestawom mamy możliwość łowienia w miejscach niedostępnych dla łowiących przy użyciu spławika.

Dodatkowo na końcową cenę wpływa rodzaj materiału użytego do produkcji wędki. Najtańsze modele z włókna szklanego kosztują już od około 70 złotych, droższe modele wykonane z włókna węglowego o wyższej wytrzymałości to koszt kilkukrotnie wyższy.

Czym byłby nasz zestaw, jeśli nie posiadałby kołowrotka, to dzięki niemu szybko i sprawnie wyciągniemy rybę z wody. Przy łowieniu gruntowym nie powinno zależeć nam na specjalnych rozwiązaniach, a jedynie na dopasowaniu hamulca do własnych preferencji.

Pozostałe kwestie takie jak haczyk muszą być dopasowane do ryb występujących na łowisku, także to będzie kwestia indywidualna.

wędkarz łowiący nad rzeką

Najpopularniejsi producenci wędek gruntowych

Choć istnieje wielu producentów wędek, to wybraliśmy naszym zdaniem firmy, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania w połączeniu z dbałością o szczegóły. Producenci konkurują nie tylko ceną, ale jakością wykonania oraz dbałością o detale.

SEANGER

Niemiecki producent, który od kilkudziesięciu lat znajduje się na rynku. Dzięki doświadczeniu oferuje wędki o doskonałej jakości, na które udziela 2-letnią gwarancję. Na Polskim rynku od kilkunastu lat, przez co produkty tej marki kojarzy niemal każdy wędkarz. W ofercie posiada zarówno modele w tańszych wersjach, jak i tych dla bardziej wymagających.

DAM

Firma kojarzona z niemiecką precyzją wykonania i najlepszymi materiałami wykorzystanymi do jego produkcji. Jedna z najstarszych firm z tradycją sięgającą końca 19 wieku. Produkty firmy przeznaczone są zarówno dla mniej zamożnych wędkarzy, jak i dla tych którzy nie oszczędzają na swojej pasji.

Daiwa

Produkty tej firmy to, najwyższa jakość, która nie uznaje kompromisów. Produkt przeznaczony do każdych warunków terenowych. Wykorzystywany może być zarówno na łowiskach słodkowodnych, jak i na morzach i ocenach. Wykorzystywanie najlepszych materiałów takich jak włókno węglowe wpływa na wygodę użytkowania, jak również wytrzymałość wędziska.

Wędki czy zestawy wędkowe

Jeśli jesteśmy osobami, które zamierzają dopiero zacząć przygodę z wędkarstwem, to polecamy skorzystać z oferty zestawów wędkowych, które posiadają dopasowane do siebie elementy, które zazwyczaj wystarczają do połowu na mniejsze osobniki. Ich cena zazwyczaj jest niewygórowana, jednak wiąże się to ze średnią jakością.

W przypadku osób, które są doświadczonymi wędkarzami, skompletowanie własnego zestawu przyniesie nie tylko większą satysfakcję, ale również większe możliwości połowu na każdym typie łowiska. Wybór pomiędzy modelami 2 i 3 elementową czy teleskopową ma ogromne znaczenie w wytrzymałości sprzętu. Jest to szczególnie ważne przy połowie ryb ciężkich, które mogą połamać mniej wytrzymałe zestawy.

Dodatkowo każdy wędkarz posiada własne preferencje, sprzęt indywidualnie dopasowywany pod konkretnego człowieka będzie posiadał odpowiednią wagę, długość czy krzywą wygięcia pasująca do stylu naszego połowu.

Podsumowanie

dziecko na rybach

Decyzja o wyborze wędki gruntowej jest trudnym procesem. Trzeba zawsze uwzględniać, jaki typ łowiska będzie przez nas najczęściej odwiedzany i dopasować parametry takie jak długość wędki i długość transportowa czy krzywa ugięcia. W artykule zostały przedstawione firmy, które są niemal synonimami wytrzymałości, wybierając spośród wędek SEANGER, DAM czy DAIWA masz pewność, że sprostają one wymaganiom drapieżnych ryb z rwących rzek.

Ceny wędek zależne są zarówno od materiału użytego do ich produkcji, jak i jakości wykonania. W kwocie kilkudziesięciu złotych można zakupić wędki wykonane z włókna szklanego, za modele z włókna węglowego o ogromnej wytrzymałości zapłacić trzeba kilkukrotnie wyższe kwoty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ