Porównujemy laptopy Lenovo typu G

Chińskie przedsiębiorstwo może pochwalić się bardzo szeroką ofertą laptopów w cenach oscylujących wokół granicy 2000 złotych. Znajdziemy w niej urządzenia zarówno do pracy biurowej, jak i przeznaczone do użytku domowego. Przykładem na to są laptopy z serii G.

Chcąc ułatwić Wam wybór tego typu urządzeń, postanowiliśmy porównać ze sobą dwa modele – Lenovo G50 oraz G70. Oba laptopy w swoich najnowszych wersjach (kolejno G50-80 i G70-80) sprzedawane są najczęściej za 1800-2000 złotych, dlatego warto dokładnie sprawdzić, w jaki sposób mogą zostać przez nas wykorzystane.

Wybór procesora

Podstawową różnicą dzielącą sprzęt jesy przekątna ekrany. W przypadku Lenovo G50 wynosi ona 15,6 cali, natomiast model G70 jest 17-calowy. Wybór pod tym względem jest czysto indywidualny. Jeżeli sprzęt będzie przez nas użytkowany przede wszystkim w domu, możemy pokusić się o większy ekran, jeśli natomiast zależy nam jak największej mobilności laptopa, tak duża przekątna może okazać się kłopotliwa, zwłaszcza w podróży.

Konfiguracje w przedstawionym wyżej przedziale cenowym wykorzystują zazwyczaj procesory Intel Core i5 piątej generacji. W obu przypadkach będzie to najczęściej i5-5200U. W tej kategorii laptopy wydają się być równe, gwarantując wydajność na podobnym, przyzwoitym poziomie. Oczywiście istnieje możliwość zakupu zarówno Lenovo G70-80, jak i G50-80 w wersjach z układami i7 (model 5500U), jednak będzie to od nas wymagało przekroczenia wyznaczonego limitu i dodania do całej sumy 200-300 złotych.

Dla tych, którzy chcą pójść w drugą stronę, a więc szukają maksymalnych oszczędności, przygotowane zostały modele z procesorami Intel Core i3 oraz Pentium N3520 lub Celeron 3205U. W ten sposób laptopa zakupić możemy nawet za 1300 złotych.

Karta graficzna, pamięć RAM, dysk twardy i matryce

Przedstawiane modele najbardziej różnią się pod względem wykorzystywanych kart graficznych. Poza jednostkami zintegrowanymi, mogą posiadać kartę AMD Radeon R5 M330 (Lenovo G50-80) lub Nvidia GeForce 920M (Lenovo G70-80). W obu przypadkach karty zostały wyposażone w 2GB pamięci, jednak pod względem wydajności nieco lepiej wypada sprzęt od Nvidii.

Pozostałe specyfikacje obu laptopów jest do siebie bardzo zbliżona. Oba są w stanie wykorzystać maksymalnie do 16 GB pamięci RAM DDR3-L i oba pracują z dyskami twardymi HDD (do 1 TB) lub SSHD (do 1 TB). Lenovo G50 ze swoim konkurentem wygrywa pod względem obsługiwanych rozdzielczości. W najlepszej jakościowo wersji posiada matrycę w rozdzielczości Full HD (1920×1080), podczas gdy w przypadku G70 będzie to maksymalnie HD+ (1600×900).

Opisane laptopy firmy Lenovo gwarantują całkiem przyzwoite osiągi za stosunkowo niską cenę. Różnią się nieznacznie – przede wszystkim pod kątem wykorzystywanych kart graficznych i obsługiwanych rozdzielczości. Jeżeli więc zależy nam na nieco większych osiągach, zdecydujmy się na model G70. W sytuacji, gdy najbardziej cenimy wyższą rozdzielczość, powinniśmy zaopatrzyć się w Lenovo G50. Pamiętajmy przy tym, że na rynku występują również dużo tańsze (i słabsze) wersje tego laptopa. Podczas zakupu koniecznie zwróćmy więc uwagę na jego specyfikację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ