Zgodnie z ustawą z 22 lipca 2017, kredyty pod zastaw mieszkania mogą być oferowane jedynie przez banki i SKOK-i. Takie produkty finansowe w ofercie innych podmiotów są nielegalne. Z tego powodu termin „”pod zastaw mieszkania”” wyszedł już z użycia i mówi się po prostu o hipotece.

Kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne są produktem bankowym, a regulacje ich dotyczące znajdziemy w Prawie bankowym. Mogą być przeznaczone jedynie na budowę, zakup lub remont domu czy mieszkania. W przypadku modernizacji nieruchomości nie można jednak użyć tych pieniędzy do zakupu sprzętu domowego. Mogą być to jedynie przedmioty, które będą nierozerwalnie związane z czterema ścianami, o których mówi umowa zawarta z bankiem. Kredyt nie może zostać wykorzystany na żaden inny cel. Po sfinalizowaniu umowy kredytowej, w księdze wieczystej nieruchomości dokonuje się wpisu o hipotece. Stanowi to zabezpieczenie przed sprzedażą czy pozbyciem się domu.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczki hipoteczne także są oferowane tylko przez banki i SKOK-i. Podstawową różnicą między nimi a kredytami jest cel przeznaczenia wsparcia finansowego. Środki mogą zostać wykorzystane w dowolny sposób i nie trzeba rozliczać się z nich przed bankiem. Są też o wiele korzystniejsze niż podobne produkty gotówkowe czy nawet samochodowe. Nie mają także znaczenia negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, czy dodatkowe zobowiązania. Z drugiej strony niezbędne są dodatkowe dokumenty jak chociażby wycena nieruchomości oraz odpisy aktów notarialnych. To sprawia, że taka pożyczka może kosztować już około tysiąca złotych, choć jeszcze nie została nawet przyznana.

Kilka słów o nowej ustawie

Zaciągnięcie zobowiązania hipotecznego jest często ostatnią deską ratunku dla osób zadłużonych, które starają się spłacić długi. Najnowsza ustawa o kredytach hipotecznych wprowadza dodatkową ochronę dla kredytobiorców, jak chociażby możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, czy zablokowanie możliwości sprzedaży nieruchomości przez bank, jeśli właściciel zaniedba spłaty. Nowych zapisów jest o wiele więcej i sprawiają one, że takie produkty finansowe są coraz bardziej popularne.

Kredyty i pożyczki hipoteczne powinny być zaciągane z rozwagą, tak samo, jak każda inna. Z pewnością należy dokładnie czytać wszystkie umowy i skontaktować się z notariuszem przed ich podpisaniem. Roztropne korzystanie z nich pozwoli pozbyć się obecnych długów, wyjść na prostą, czy nawet zainwestować z zyskiem.

www.prawnieskuteczni.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ