Projektor zamiast telewizora – czy warto?

Nie wiesz, czy zdecydować się na telewizor czy na projektor? Sprawdź, jakie są wady i zalety obu rozwiązań i które z nich może być lepsze dla Ciebie. Dowiesz się, czy warto mieć projektor zamiast telewizora.

Dlaczego projektor?

Rzutnik multimedialny wbrew pozorom nie jest ściśle przeznaczony jedynie do prezentowania wystąpień w pracy. Nowoczesne projektory są już też coraz bardziej mobilne, co oznacza, że możesz mieć funkcjonalne urządzenie do różnych zastosowań – i kino mieć ze sobą nawet w podróży, np. w hotelu.

Projektor jest w stanie wyświetlić (w zależności od modelu) obraz nawet o wielkości 300 i więcej cali. Największe telewizory mają zazwyczaj ekrany o przekątnej 80 cali. Potężną przewagą projektora jest również możliwość zwiększania i zmniejszania obrazu – wedle preferencji i warunków, które daje Ci pomieszczenie.

Obraz wyświetlany przez projektor będzie znacznie lepszej jakości niż nawet ten z najlepszego telewizora. Ekrany LED i LCD to zupełnie inna technologia i podświetlane piksele często z bliska są bardzo widoczne. Projektor w odpowiednich warunkach świetlnych i gdy jest to model o dobrych parametrach będzie rzucał wyraźny, ostry obraz pozbawiony wad.

Dlaczego telewizor

Dlaczego telewizor?

Projektor ma jednak swoje wady. Może nie radzić sobie z kontrastem i kolorami, gdy panują nieodpowiednie warunki świetlne. Jeszcze do niedawna większość projektorów wymagała zasłonięcia okien i zgaszenia świateł. Obecnie wiele nowoczesnych modeli pozwala na oglądanie nawet w świetle dziennym i bez spuszczonych rolet, jednak większość telewizorów, chociaż mowa o lepszych i droższych modelach, będzie w tej kwestii bardziej efektywna.

Telewizor może również być lepszy dla osób, którym zależy na tradycyjnych kanałach telewizyjnych, a wąskie pomieszczenie nie pozwala na rzut obrazu o większej przekątnej. Wtedy bez sensu jest kupować projektor, którego możliwości po prostu nie wykorzystasz.

Projektor czy telewizor

Projektor zamiast telewizora – czy ma to sens?

Wybór sprzętu do oglądania zależy głównie od Twoich preferencji, ale także możliwości pomieszczenia. Pamiętaj, że projektor będziesz mógł swobodnie przenosić i korzystać z niego również w podróży. Jeśli nie zależy Ci na telewizji, a obraz masz zamiar puszczać w bardzo dużym rozmiarze, z pewnością to rzutnik będzie lepszym wyborem. Za dobry model zapłacisz też znacznie mniej niż za telewizor, który będzie w stanie wyświetlać obraz w podobnie wysokiej jakości.

Projektor jest też świetny do grania na konsoli – nie musisz mieć telewizora, aby cieszyć się wszystkim tym, co daje granie na dużym ekranie. Jednak projektor może być nieco droższy w eksploatacji, a niektóre modele mogą być nieco głośne, co może denerwować.

Projektor świetnie nadaje się do oglądania filmów czy sportu w plenerze – telewizor nie jest w stanie spełnić takiej funkcji, a przynajmniej jest o wiele bardziej kłopotliwy do wykorzystania w takiej roli.

Jeśli zdecydujesz się na projektor, dowiedz się tutaj, jak go wybrać.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ