Posiadanie konta bankowego jest dzisiaj standardem. W ofercie banków możemy znaleźć różne rodzaje kont. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje kont bankowych i które z nich będzie odpowiednie dla Ciebie.
Konto ROR – podstawowe konto osobiste
Podstawowym kontem osobistym, którego potrzebuje praktycznie każdy jest konto ROR – czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. To rachunek, na który może wpływać nasza wypłata lub inne pieniądze, które otrzymujemy. Tego rodzaju konta będziemy potrzebować do przechowywania bieżących środków, którymi dysponujemy, oraz do dokonywania codziennych transakcji. Za pomocą konta ROR będziemy mogli dokonywać przelewów czy wypłacać pieniądze z bankomatów. Z naszym rachunkiem ROR może być również związana karta płatnicza, którą będziemy posługiwać się w bankomatach i w sklepach podczas zakupów. Pieniądze, które przechowujemy na koncie ROR najczęściej nie są oprocentowane.
Konto oszczędnościowe
Jeżeli odkładać zgromadzone pieniądze, tak, żeby raz z upływem czasu urosły o niewielkie odsetki, dobrym rozwiązaniem będzie wybór konta oszczędnościowego. To konto, na którym zgromadzony kapitał powiększa się o określone odsetki. Odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym nie wiąże się z ryzykiem – doskonale wiesz, ile procent dostaniesz po jakim okresie czasu. Nie musisz martwić się o utratę swoich środków. Zwróć uwagę na to, że oprocentowanie konta podawane jest zawsze w okresie rocznym.
Konto firmowe
Oprócz kont dla klientów indywidualnych, w bankach znajdziemy również szeroką ofertę kredytów firmowych. Każda firma musi posiadać swoje konto, które będzie odrębne od kont prywatnych. Konta firmowe przeznaczone są zarówno dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dla dużych spółek. Główna różnica między kontami dla osób prywatnych i kontami firmowymi łączy się z kosztami w ich użytkowaniu.
Konta dla młodzieży
Zwykłe konta bankowe przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Na rynku możemy jednak znaleźć również konta dla młodzieży. Najczęściej, za zgodą rodziców, może je założyć osoba powyżej dwunastego lub trzynastego roku życia. W porównaniu z kontami dla osób dorosłych, tego rodzaju konta posiadają o wiele bardziej ograniczone funkcjonalności. Rodzice mogą na przykład ustalić miesięczny limit wypłat z konta, dzięki czemu dziecko nie będzie mogło bez ograniczeń szastać pieniędzmi. Konta dla młodzieży to dobry sposób na to, by uczyć dziecko obchodzenia się z pieniędzmi, jednocześnie mając kontrolę nad tym, jak są one wydawane.
Konta walutowe
Oprócz kont złotówkowych, wiele banków oferuje również konta walutowe. W polskim banku możemy bez problemu założyć konto w euro, dolarach lub frankach szwajcarskich. Tego rodzaju konta są idealne dla osób, które często podróżują za granicę, otrzymują wynagrodzenie w innej walucie, pracują lub studiują w innym kraju. Również kiedy często dokonujemy zakupów przez internet i zamawiamy towary z innych krajów, bardziej opłaca się założyć konto walutowe niż za każdym razem płacić za przewalutowanie.