Rower zwykły czy elektryczny — co wybrać?

Do zachowania dobrego zdrowia i poprawnej postury najbardziej polecane są ćwiczenia fizyczne. Regularna aktywność fizyczna może pomóc uchronić Twój organizm przed poważnymi chorobami, takimi jak otyłość, choroby serca, cukrzyca i zapalenie stawów. Regularna jazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych związanych z siedzącym trybem życia.

Jest to ćwiczenie zdrowe, które mogą wykonywać osoby w każdym wieku. Jest to również niskoemisyjna rozrywka, która nie wpływa na zwiększenie zanieczyszczeń środowiska. Jazda do pracy lub do sklepów to jeden z najbardziej efektywnych sposobów łączenia regularnych ćwiczeń z codzienną rutyną. Codzienna jazda pomaga również ograniczyć czas stracony w korkach, gdyż poruszanie się rowerem po mieście w godzinach szczytu jest o wiele szybsze, niż standardowa podróż samochodem. Szacuje się, że miliard osób codziennie jeździ na rowerze — w celach transportowych, rekreacyjnych i sportowych.

Tradycyjne rowery

Jazda na rowerze jest głównie aktywnością związaną z aerobikiem, co oznacza, że Twoje serce, naczynia krwionośne i płuca pracują na zwiększonych obrotach. Podczas jazdy będziesz oddychać głębiej i zauważysz również podwyższonej temperatury ciała, co poprawi Twój ogólny poziom sprawności.

Korzyści zdrowotne wynikające z regularnej jazdy na rowerze obejmują: zwiększoną sprawność sercowo-naczyniową, poprawioną mobilność stawów, obniżony poziom stresu, poprawa postawy i koordynacji, wzmocnione kości, obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej, czy zmniejszenie depresji. Wysiłek fizyczny pozwoli Ci zadbać o poprawę postury oraz wyszczuplenie sylwetki. Dzięki porządnemu dotlenieniu organizmu zwiększy się też pojemność Twoich płuc.

Elektryczne rowery

Wyglądają całkiem podobnie do tradycyjnych rowerów, jednak odróżniają je akumulatory lub baterie wspomagające. Są stworzone dla osób, które cenią jazdę na rowerze, jednak nie lubią albo nie mogą sobie pozwolić na pedałowanie na każdym dystansie. Są stworzone do ograniczonego pedałowania, jednak nie mają bardzo dużego zasięgu. Baterie najczęściej są spore, aby napędzić i utrzymać odpowiednią prędkość.

Aby rower był zgodny z polskim prawem, nie może jeździć szybciej niż 25 km/h, a uruchamiany może być tylko naciskiem na pedały. Prędkość nie jest znaczna, gdyż jadąc na zwykłym rowerze, często można osiągnąć wyższe wartości. Aby w pełni odpowiadać normom prawnym, rower elektryczny powinien być zasilany prądem o napięciu 48 V.

Czy trzeba wybierać?

Nie musisz wybierać pomiędzy rowerem elektrycznym a zwykłym. Wystarczy, że do swojego tradycyjnego jednośladu dokupisz zestaw do konwersji roweru na tylne koło. Możesz w ten sposób połączyć przyjemność i wysiłek fizyczny cechujący tradycyjny rower, ze wspomaganiem się akumulatorem w najtrudniejszych odcinkach lub gdy chcesz przez chwilę odpocząć. Nie ulega wątpliwości fakt, że rowery elektryczne są bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne od silników samochodowych lub motorowych. Energia elektryczna, którą wykorzystuje rower, może pomóc Ci przezwyciężyć najtrudniejsze punkty trasy oraz wspomóc Cię w czasie, gdy potrzebujesz odpoczynku, bez tracenia czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ