Dzięki dokonaniu pomiarów parametrów łącza można sprawdzić, czy działa ono prawidłowo i będzie zaspokajać potrzeby jego użytkowników. Służą do tego profesjonalne testy online. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Speed test internet. Pozwala on na uzyskanie takich informacji jak download i upload (czyli prędkość pobierania i wysyłania danych) oraz ping i jitter, które pełnią funkcję pomocniczą.

Prędkość pobierania i wysyłania danych

Download, czyli prędkość pobierania danych, to parametr, który podawany jest w megabitach na sekundę. Jeśli chcemy z niego uzyskać prędkość ściągania plików przez internet, trzeba otrzymany wynik podzielić przez 8. Na przykład 8 Mbps oznacza, że tempo pobierania danych powinno wynieść 8 : 8 = 1 Mb (megabajt na sekundę). Identycznie sprawa wygląda przy pomiarze szybkości wysyłania danych (czyli tzw. uploadu). Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jest ono zwykle wolniejsze (najczęściej około 10 razy), dlatego w przypadku chęci przesłania dużej ilości plików, trzeba wygospodarować sobie nieco więcej czasu. Speed test internet pozwala na dokonanie dokładnych pomiarów transferu danych.

Ping i jitter – czym są i na co wpływają?

Dzięki testowi Speed test INEA możliwe jest zbadanie takich parametrów, jak pitter i jing, określonych w milisekundach. Ping (zwany inaczej opóźnieniem) to czas między wysłaniem a odebraniem określonego pakietu danych. Jitter (zwany zmiennością opóźnienia) pokazuje z kolei zmiany w parametrze ping. Określa on zakłócenia w przesyłaniu danych. O dobrych parametrach łącza można mówić w przypadku, gdy ping nie przekracza 80-100 ms, a jitter – ok. 40 ms. Wyższe wartości zwiastują wielkie kłopoty w prawidłowym działaniu łącza.

Wiele osób często nie bierze pod uwagę parametrów ping i jitter, sprawdzając tylko prędkość pobierania i wysyłania danych. Jest to najczęściej popełniany błąd, ponieważ pomimo wysokich wartości pobierania i wysyłania danych, łącze może być niestabilne, co będzie bardzo przeszkadzać np. w trakcie oglądania filmów, prowadzenia wideokonferencji, rozgrywki online lub pobierania dużych plików. Szczególnie w tym ostatnim przypadku nagłe zerwanie połączenia, nawet na bardzo krótką chwilę, może zniweczyć trud w postaci ściągania danych kilkugigabajtowych, które trwa dłużej.

Sposób wyświetlania danych

Dane w Speed teście INEA podawane są w dwóch formach – liczbowej i obrazowej. Jeśli chodzi o informacje dotyczące pobierania oraz wysyłania danych, prezentowane są one liczbowo, z dokładnością do jednego miejsca przecinku. Przy nich nich można spotkać dodatkowo wykres, który doskonale obrazuje stabilność transferu danych, ponieważ prezentowane w nim dane są odświeżane z precyzją sięgającą setnych części sekundy. Jeśli chodzi natomiast o ping i jitter, podawany jest on z dokładnością do 1 ms. Jest to wystarczające do podjęcia decyzji w zakresie pozostawienia dotychczasowego usługodawcy internetu lub jego zmiany.

[Głosów:11    Średnia:2.8/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKupno auta
Następny artykułKoszulki muzyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ