sprężyny

Sprężyny obniżające to jedne z najchętniej wykorzystywanych elementów służących do regulacji poziomu zawieszenia w samochodach osobowych. Swoim użytkownikom dają rozmaite możliwości – poprawiają aspekty wizualne pojazdów oraz ich warunki jezdne. Wybór sprężyn nie jest jednak dowolny – należy zawsze dobierać te, które są dedykowane do naszej marki i modelu samochodu. Poniżej podpowiadamy – dlaczego warto stosować sprężyny obniżające oraz w czym tkwi ich potencjał tuningowy.

Sprężyny obniżające – dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy

Sprężyny stosowane w zawieszeniu pełnią niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim – przenoszą ciężary oraz redukują powstające w czasie poruszania się drgania. Wiele osób decyduje się wymienić je na specjalne sprężyny obniżające, które pozwalają zredukować prześwit występujące między nadkolem a znajdującą się poniżej felgą. Jakie płyną z tego korzyści?

Przede wszystkim – wizualne. Dla wielu kierowców niezwykle ważna jest prezencja ich samochodu, dlatego – pragną, by wyglądał bardziej drapieżnie i sportowo. W celu uzyskania takiego efektu stosuje się właśnie sprężyny obniżające. Po ich zamontowaniu samochód osadzony jest nieco niżej, a przez to – imituje wygląd samochodów typowo sportowych.

Nie mniej ważne są konsekwencje praktyczne, które odczujemy w trakcie jazdy. Wynikają one z prostego faktu – zastosowanie sprężyn obniżających prowadzi do zmiany lokalizacji środka ciężkości w samochodzie, a także redukuje kąt nachylenia w czasie poruszania. Czego więc możemy się spodziewać? Przede wszystkim – że samochód będzie się prowadziło lepiej oraz pewniej. Szczególnie, w momencie ruszania, nagłego przyspieszania i wchodzenia w zakręty – będzie on odznaczał się większą stabilnością oraz mniejszym odchyłem.

Sprężyny obniżające dobrej jakości – jak je znaleźć?

Sprężyny obniżające to coraz częściej kupowane części zamienne. Nie powinno więc dziwić, że z roku na rok wzrasta nie tylko liczba dostępnych sprężyn, ale również oferujących je firm. Przeglądając dostępne, warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na producenta danych sprężyn. Polecamy unikać chińskich urządzeń, które, choć zachęcają niskimi cenami, to jednak prezentują o wiele gorszą jakość niż produkty renomowanych firm.

Warto również zwrócić uwagę na spodziewane osiągi wynikające z zastosowania sprężyn. Najwyższe oferują przede wszystkim sprężyny Pro-Kit oraz Sportline marki Eibach, które powstały z myślą o potrzebach amatorów sportowych rajdów. Sprężyny te poprawiają również komfort jazdy, wpływają na sterowność samochodu w czasie wchodzenia w zakręty oraz redukują powstające na serpentynach przechyły.

Również rodzaj zastosowanych materiałów oraz technologia produkcji mają wpływ na wytrzymałość i użyteczność sprężyn. Warto upewnić się, czy interesujące nas modele sprężyn zostały wykonane przy użyciu specjalnej technologii shot-peening, która gwarantuje długą żywotność, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz inne, szkodliwe oddziaływania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ