Tytuł Master of Business Administration to prestiżowy stopień, o którym marzy wielu managerów i przedsiębiorców. Otrzymuje się do go ukończeniu równie prestiżowych studiów MBA, które uważane są za trampolinę do sukcesu zawodowego. Studia te cieszą się dużą popularnością. Skierowane są do osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje oraz tych, które swoją karierę zawodową wiążą z biznesem. Zobacz, czym są studia MBA i czy warto je kończyć.

Czym są studia MBA?

Studia MBA wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze powstały w latach 50 XX wieku i w założeniu miały kształcić specjalistów w zakresie zarządzania. W Polsce ze studiami MBA mamy do czynienia od początku lat 90 XX wieku. Same studia są formą podyplomowego kształcenia, trwają średnia 2 lata. Na ich zakończenie każdy student zdaje egzamin, którego pozytywny wynik uprawnia do posługiwania się tytułem Master of Business Administration. Aby móc uczestniczyć w studiach MBA należy spełnić określone kryteria. Pierwszym z nich jest posiadanie wykształcenia wyższego, minimum na poziomie licencjata, drugim pochwalenie się co najmniej 2 – letnim doświadczeniem zawodowym.

Studia MBA dzielą się na te zwykłe oraz Executive MBA, które posiadają wyższe wymagania wobec kandydatów. Program studiów MBA jest interdyscyplinarny. Słuchacze zapoznają się z wiedzą z zakresu zarządzania, prawa, psychologii, księgowości, finansów i marketingu. Niektóre ze studiów skupiają się na omawianiu tych zagadnień w kontekście jednej wybranej branży. Zajęcia zazwyczaj prowadzone są w języku angielskim.

Dla kogo są studia MBA?

Na studia MBA najczęściej uczęszczają managerowie oraz właściciele firm. Często decydują się na nie osoby, które chcą zmienić pracę i szukają nowej na wyższym stanowisku lub w kadrze zarządzającej. Ukończenie takich studiów jest często jednym z warunków zasiadania w radach nadzorczych czy radach spółek. Doświadczenie i umiejętności, które zdobywa się na studiach MBA, doceniane są zarówno w dużych międzynarodowych firmach, jak i w tych średnich oraz w administracji państwowej.

Czy warto ukończyć studia MBA?

Jak pokazuje praktyka, tytuł MBA to prawdziwa trampolina do sukcesu. Pozwalają na szybsze osiąganie celów zawodowych oraz cieszenie się wyższymi profilami finansowymi za swoją pracę. Według badań Sedlak&Sedlak z 2015 roku mediana wynagrodzeń osób po studiach MBA wynosiła aż 14 500 zł, czyli o 165% więcej niż pracowników, którzy z takiej formy kształcenia nie korzystali.

Same profity finansowe to jednak nie wszystko. Studia MBA uważane są za znakomitą okazję do nawiązywania kontaktów biznesowych. W gronie słuchaczy można znale najlepszych managerów oraz właścicieli znaczących marek. Tak więc możliwości networkingowych jest tu bardzo dużo. Słuchacze oprócz nawiązania kontaktów mogą też wymieniać się własnymi doświadczeniami biznesowymi oraz podpatrywać rozwiązania, które okazywały się sukcesem w innych przedsiębiorstwach. Studia MBA to także znakomita okazja do rozwijania swoich umiejętności miękkich, które dzisiejszy rynek pracy ceni na takim samym poziomie, jak kompetencje twarde.

 

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ