Polacy od wielu już lat wyjeżdżają do pracy za granicę. Ich kierunkami nie jest tylko Wielka Brytania, ale także i Holandia, Niemcy czy daleka Australia. Zagraniczne doświadczenie zawodowe powoli staje się więc już standardem. Często do pracy za granicą wyjeżdżaj bardzo młode osoby, zaraz po szkole średniej. Ten rodzaj zarobkowania popularny jest również wśród studentów, którzy chcą zarabiać na rok akademicki. Jednak praca za granicą to nie tylko tymczasowe zajęcia, niektórzy otrzymują wysoko płatne stanowiska i kontrakty managerskie. Bez względu jednak na to, jaką formę przybiera praca za granicą, należy się do niej odpowiednio przygotować. Zobacz, jak to zrobić.

Wyjazd do pracy za granicę – gdzie wyjechać?

Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić, wyjeżdżają do pracy za granicę, jest to, gdzie się pojedzie. Jeśli na emigracji zarobkowej zamierza zostać się dłużej niż miesiąc czy dwa warto rozważyć kraje, które mają dobre i tanie połączenia z Polską. Dzięki temu nie będzie tracić się znacznych funduszy i czasu na przyjazd na święta czy weekendowe odwiedziny rodziny. Jako miejsce pracy za granicą warto wybierać również ten kraj, o którym coś się wie. Wybór dobrze jest poprzedzić rozeznaniem się w sytuacji na rynku pracy, nieruchomości, ogólnymi kosztami życia, czy zwyczajami i tradycjami. Jako miejsce docelowe można też wybrać państwo, w którym ma się kogoś znajomego, kto pomoże w pierwszych krokach na obczyźnie.

Wyjazd na własną rękę czy praca przez agencję?

Kolejna kwestia jest zdecydowanie czy wyjeżdża się na własną rękę i samodzielnie szuka pracy, czy korzysta z agencji pośrednictwa zatrudniania. Pierwsza opcja dobra jest dla osób odważnych, znających języka lub posiadających rodzinę/znajomych na miejscu, którzy mogą pomóc w znalezieniu pracy. Drugą warto zastosować, gdy jedzie się po raz pierwszy i nie zna się ani języka, ani nikogo na miejscu. Agencje zazwyczaj wysyłają do konkretnej pracy, gwarantując przy tym transport i nocleg. Jest to więc w miarę bezpieczna opcja. Ofert pracy za granicą można szukać na serwisach poświęconych tym zagadnieniom. Przed wyjazdem należy jednak gruntownie sprawdzić agencje pośrednictwa i poczytać o niej opinie w sieci.

Dokumenty potrzebne do pracy za granicą

Wybierając się do pracy za granicą, należy zorientować się jakie dokumenty będą potrzeb. Podstawy to oczywiście dowód osobisty lub paszport. Niekiedy wymagany jest też akt urodzenia. Polacy w krajach UE nie muszą starać się o pozwolenie na pracę, jeśli jednak marzy się o karierze w USA, Kanadzie czy Australii taki dokument trzeba już zdobyć. Należy też pamiętać, że przebywając powyżej (średnio) 90 dni na terenie kraju Unii Europejskiej, należy zgłosić się do wyznaczonego urzędu i poinformować o stałym miejscu pobytu.

Ubezpieczenie zdrowotne

Przed wyjazdem do pracy za granicę należy również zadbać o ubezpieczenie. W przypadku krótkoterminowych wyjazdu konieczne jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala ona na korzystanie z pomocy medycznej za granicą na terenie Europy. Wystawiana jest na nazwisko posiadacza i wydawana bezpłatnie.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ